Kultura Zapowiedzi

1 LIPCA RUMIA BĘDZIE STOLICĄ KASZUB

Już za 4 dni po raz XIX odbędzie się Światowy Zjazd Kaszubów. W tym roku Kaszubi po raz pierwszy spotkają się w Rumi, ostatniej miejscowości Małego Trójmiasta, która nie gościła tego zjazdu.

Jak każe tradycja przyjadą baną. Trancassibia przywiezie tu uczestników kaszubskiego święta ze wszystkich zakątków Kaszub. Ten kursujący raz w roku pociąg pojawi się na rumskim dworcu o 10.20. W tym wyjątkowym święcie nie wezmą jednak udziału jedynie polscy Kaszubi – już teraz zapowiedzieli się goście ze Skandynawii, Niemiec oraz Kanady.

Przybyłych Tracassibią na dworcu PKP powitają prezes Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskiego oraz burmistrz miasta Rumia Michał Pasieczny. Aby zacząć spotkanie z Bogiem uczestnicy kaszubskiego święta przejdą do miejscowego sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych, gdzie uroczystości rozpoczną się mszą św. Po mszy święto rozleje się po całym mieście. Na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przewidziano cały cykl koncertów. Zacznie się od Zespołu Pieśni i Tańca Gdynia, po nim wystąpią uczestnicy Kaszubskiego Idola, Weronika Korthals, Damroka, Focus, finaliści projektu „Rumski Wokal”, o 20.30 przewidziano godzinny występ Moniki Lewczuk, po niej wystąpi Kamil Bednarekm a ostatnią atrakcją będzie pokaz laserowy o 23.00. Na hali MOSiR przez cały dzień będą rywalizować baśkarze. W Miejskim Domu Kultury będą występować zespoły ludowe – Bytów, Manijoce, Czarbe Kapelusze, Fala, Rumianie.

Komentarze