Powiat kartuski Powiat kościerski Wokół nas

ROK 2016 BYŁ TRUDNY DLA NAJBOGATSZYCH

Do 2015 roku na Kaszubach z roku na rok powiększała się liczba osób o najwyższych dochodach. W 2016 roku zaczęło nam ubywać najbogatszych.

Urzędy skarbowe podsumowały ubiegły rok. Zebrane dane pokazują stan gospodarki regionu. Niestety tym razem dane te nie są aż tak optymistyczne, jak jeszcze rok temu.

Ubywa milionerów

Jak nas poinformowała Wioleta Działdowska z biura prasowego Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, w 2016 roku dochód roczny powyżej miliona złotych zadeklarowało 86 mieszkańców powiatu kartuskiego i 22 mieszkańców powiatu kościerskiego. Po raz pierwszy od 2012 roku ubyło nam milionerów – w 2015 roku takie dochody osiągnęło 91 osób w powiecie kartuskim i 26 w kościerskim. Liczba milionerów spadła, pomimo że złotówka straciła na wartości. Według danych NBP po długim okresie deflacji obudziła się inflacja i wyniosła 1,9%. To znaczy, że dzisiejszy milion to tylko 981 tysięcy sprzed roku.

Kim są najbogatsi?

Zarówno w powiecie kartuskim, jak i kościerskim najwięcej milionerów pracuje w branży budowlanej. Kolejne miejsca zajmuje handel, a za nim usługi, w które wliczono także transport. To może być jednym z wyjaśnień spadku liczby milionerów. Kurczy się rynek zamówień na inwestycje samorządowe. W roku 2016 poziom tych inwestycji to zaledwie 25% tego z 2015. Trudniej więc było zarobić w budownictwie. Jeśli zaś chodzi o usługi – zwłaszcza w powiecie kościerskim – znaczna liczba ubiegłorocznych milionerów świadczyła usługi transportowe. Dziś po ekspansji PKM opłacalność tej branży spadła.

Jesteśmy przedsiębiorczy

Liczba milionerów to tylko wierzchołek góry lodowej. Za nimi stoi cała rzesza przedsiębiorców i ludzi prowadzących własną działalność gospodarczą. W powiecie kościerskim działa ponad 6 tys. firm, a ponad 4,7 tys. ludzi rozlicza własną działalność gospodarczą. W powiecie kartuskim liczba firm dochodzi do 13 tysięcy, a pracujących na własny rachunek jest ponad 10,3 tysiąca. Spośród tych ludzi wyrastają milionerzy.

Spada zaufanie do papieru

Inną ciekawostką odnotowaną przez resort skarbu jest rosnąca liczba deklaracji składanych drogą elektroniczną. W porównaniu do ubiegłego roku w Kościerzynie przybyło 2203 deklaracji złożonych elektronicznie. W 2016 roku taką formę rozliczania wybrało 13470 podatników, w tym już 15673 osób. Podobny wzrost zaobserwowano w Kartuzach.

– Ludzie wciąż jeszcze mają duże zaufanie do papieru – usłyszeliśmy w Izbie Skarbowej – Zaletą takiego sposobu składania deklaracji jest to, że na miejscu pracownik urzędu przegląda deklarację i pomaga wychwycić błędy w obliczeniach. Wadą – zwłaszcza jak się czeka na ostatnią chwilę – są kolejki w urzędach skarbowych.

Mimo wszystko od 2 lat papier nieznacznie przegrywa z elektroniką. W skali województwa niemal 60% deklaracji jest składanych elektronicznie. Większe zaufanie do drogi elektronicznej mają bogatsi i prowadzący własną działalność gospodarczą. W Kościerzynie tą drogą rozliczyło się 1662 „ryczałtowców” wypełniających PIT 28, 555 przedsiębiorców uzyskujących tak znaczne dochody, że bardziej opłacalna dla nich jest skala liniowa podatku – PIT 36L, 74 ludzi osiągających dochody z tytułu handlu firmami i papierami wartościowymi – PIT 38 oraz 58 zarabiających na handlu nieruchomościami – PIT 39. Podobne liczby dla Kartuz to odpowiednio 3379, 1480, 301 i 155. Jest to naturalna tendencja. Ludzie, którzy mają własne firmy, zazwyczaj mają też wyspecjalizowaną obsługę księgową, więc ich obawa przed pomyłką jest mniejsza, a ich czas – cenniejszy. I dlatego wybierają drogę elektroniczną.

MW

MILIONERZY

rok powiat kartuski powiat kościerski
2012 54 18
2013 61 16
2014 76 24
2015 91 26
2016 86 22

Komentarze