Gmina Nowa Karczma Powiat kościerski Rolnictwo Wokół nas

26. POMORSKIE AGRO TARGI

W ostatni weekend w Lubaniu odbywały się XXVI Pomorskie Agro Targi. Niedziela – drugi dzień imprezy – była też okazją do świętowania 60-lecia Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Pierwszy dzień imprezy poświęcono producentom drobiu i hodowcom. Zorganizowano Piknik Drobiarski i Wakacyjną Kuchnię z Drobiem. Tę imprezę prowadził znakomity kuchmistrz, Kazimierz Żołnowski. Nie tylko dzielił się z publicznością swoimi sekretami, ale też przygotowywał znakomite dania z drobiu, które goście mogli degustować. Była też wystawa zwierząt hodowlanych połączona z wyceną bydła mięsnego, owiec i kóz. Były też pokazy królików, drobiu i ptactwa ozdobnego.

Poza tymi wiodącymi imprezami było jak zawsze na targach – wesołe miasteczko, gastronomia, a przede wszystkim kiermasze. Największe to ogrodniczy i środków do produkcji rolnej.

Niedziela – dla Boga

W niedzielę nadal trwała promocja mięsa drobiowego i oczywiście ekspozycje przybyłych na targi firm. Jednak najważniejsze wydarzenia dnia rozpoczęły się w miejscowym kościele pw. św. Jana Pawla II. Dzień zaczęto uroczystą mszą świętą. Koncelebrowali ją biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Wiesław Śmigiel oraz duszpasterz rolników diecezji, ks. kan. Zbigniew Wysiecki. Po mszy uroczystości przeniosły się na plac przed siedzibą ośrodka. Tam został odsłonięty i poświęcony obelisk upamiętniający 60 lat PODR. Jak można się z niego dowiedzieć zaczątkiem ośrodka był Rolniczy Rejonowy Zakład Doświadczalny w Lubaniu pod kierunkiem Tadeusza Maderskiego. Powstał on 15 maja 1957 roku na mocy uchwały ówczesnego Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku.

MW

Czytaj więcej w wydaniu papierowym z 6 czerwca.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze