Wokół nas

300 tys zł dla garczyńskiego PCM

Powiat kościerski otrzyma środki z PFRON-u, które dofinansują przebudowę i modernizację stołówki Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie wraz z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych. Chodzi o kwotę 300 tys zł.

Zarząd Województwa Pomorskiego przyznał środki finansowe PFRON na dofinansowanie robót budowlanych obiektów, służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Pieniądze przekazane zostaną ośmiu wnioskodawcom z terenu województwa pomorskiego, wśród których znalazł się m.in. samorząd powiatu kościerskiego oraz organizacje pozarządowe. Na ten cel pomorskie władze przeznaczyły 3,65 mln zł.

Modernizacja stołówki PCM w Garczynie

-To niezmiernie istotne, że możemy przekazać środki finansowe podmiotom, które działają na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców naszego regionu. To dla większości z nich wręcz niezbędna pomoc – podkreśla Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Największe wsparcie otrzyma Powiat Nowodworski – bo blisko 1,5 mln zł.

Samorząd powiatu kościerskiego otrzyma dofinansowanie na przebudowę i modernizację budynku stołówki na terenie Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie wraz z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych w kwocie 300 000 złotych. Większość obiektów znajdujących się na terenie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego PCM w Garczynie jest w dużej mierze przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym również poruszających się na wózkach. Należą do nich : mini-hotelowiec (parter), budynek Centrum Informacji Turystycznej, przystań wodna i kąpielisko strzeżone (schodołazy oraz dźwig), jak również część pawilonów noclegowych typu „Mikołów” ( podjazdy i dostosowane łazienki).

-Budynek kuchni i stołówki jest obecnie jedynym ogólnodostępnym obiektem, nie spełniającym warunków w zakresie przystosowania dla osób niepełnosprawnych ruchowo, dlatego tak ważna jest ta inwestycja – mówi dyrektor PCM w Garczynie Marek Wołoszyk. – PCM Garczyn posiada wpis do rejestru ośrodków, w których mogą odbywać się turnusy rehabilitacyjne. Każdego roku odbywają się w Garczynie obozy rekreacyjno-wypoczynkowe z udziałem osób niepełnosprawnych. Jedynym dyskomfortem były do tej pory warunki, utrudniające osobom niepełnosprawnym korzystanie ze stołówki.

Zakres robót

W zakresie robót przewidziana jest wymiana pokrycia dachu oraz daleko idąc modernizacja  wnętrza budynku, w tym wymiana drzwi i okien, rozbudowa łazienek oraz utworzenie odpowiednich ciągów komunikacyjnych ułatwiających poruszanie się po obiekcie. Istotnym utrudnieniem przy realizacji inwestycji będzie konieczność wykonywania prac w dwóch etapach, ze względu na zapewnienie funkcjonowania stołówki w miesiącach czerwiec-sierpień, kiedy w schronisku przebywać będzie każdego dnia ponad 200 osób i trudne byłoby żywienie takiej ilości osób „pod chmurką”. W pierwszym etapie przewidziana jest zatem jedynie wymiana pokrycia dachu, a dopiero jesienią zrealizowane zostaną prace wewnątrz budynku.

A.B.

garczyn

 

Komentarze