Gmina Kartuzy Gmina Sierakowice Gmina Somonino Gmina Stężyca Gmina Żukowo Samorząd Wokół nas

5 KARTUSKICH GMIN W SYSTEMIE

W poniedziałek przedwielkanocny przedstawiciele 14 pomorskich samorządów podpisali umowę inicjującą System Roweru Metropolitalnego. Wśród sygnatariuszy umowy znalazło się 5 gmin z powiatu kartuskiego: Kartuzy, Stężyca, Żukowo, Somonino i Sierakowice.

W całej rozciągłości projekt ma ruszyć w roku 2019. Wcześniej – od jesieni 2018 planowany jest pilotaż systemu.

Projekt

Projekt realizuje stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Jego wprowadzenie ma kosztować 21,5 mln zł, z czego 17,2 mln zł zapłaci Unia Europejska w ramach mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Środki na to znajdą się w Regionalnym Programie Operacyjnym województwa. Pozostałe 4,3 mln dołożą zainteresowane samorządy.

Za te pieniądze zostanie kupione ok. 3,5 tys. rowerów z zainstalowanym modułem GPS, zamkiem elektrycznym  i alarmem. Zaplanowano też komputerowy system lokalizowania rowerów. Rozważa się też zakup rowerów wspomaganych elektrycznie, które będą wynajmowane na dłuższy okres. Dla tych rowerów zostanie przygotowane miejsca postojowe i 7 tys. stojaków. Na terenie województwa powstanie system wypożyczania roweru z ponad 20 węzłami przesiadkowymi.

Dlaczego

Uzasadnieniem dla projektu jest istniejąca i mająca w najbliższym czasie powstać sieć ścieżek rowerowych. W najbliższym otoczeniu węzłów ma to być ponad 150 km wygodnych tras. Dojazd rowerem ma zwiększyć dostępność węzłów integracyjnych, a sam rower, jako alternatywa dla samochodu ma przyczynić się do ograniczenia emisji spalin i hałasu.

Co my będziemy z tego mieć?

System Roweru Metropolitalnego różni się od tradycyjnych wypożyczalni tym, że rower wypożyczony w Kartuzach będzie można oddać w Gdańsku. System ma być bezpłatny, albo nisko kosztowy dla użytkowników. Przy okazji wokół węzłów integracyjnych powstaje sieć wygodnych ścieżek rowerowych. W Kartuzach naturalnym ośrodkiem w którym zbiegać się będą trasy rowerowe i przy którym powstanie jedna z wypożyczalni będzie powstający tu dworzec kolejowy. W gminie Stężyca – węzeł integracyjny w Gołubiu. Itp.

Jeszcze w tym roku mają ruszyć przetargi na zakup rowerów i wykonanie niezbędnych prac.

MW

Komentarze