Gmina Kartuzy Powiat kartuski Wokół nas

70-LECIE MUZEUM KASZUBSKIEGO W KARTUZACH

Jubileusz tego jednego z najstarszych kaszubskich muzeów był niezwykle bogaty: od mszy po wystawy, filmy i galę. Liczba jego uczestników świadczy o wielkiej roli w regionalizmie i szerokiej współpracy placówki z otoczeniem.

Oficjalnie Muzeum Kaszubskie rozpoczęła działalność 1 maja 1947r. Jego twórcą był Franciszek Treder – i to jego imię nosi dziś placówka. To on jeszcze w okresie międzywojennym gromadził zabytki kultury materialnej i sztuki ludowej z Kaszub które były podstawą powołania muzeum.

W stworzeniu placówki pomogły mu takie osoby jak Franciszka Majkowska, mecenas Wiktor Hirsch, dr Henryka Kotowska, Robert Komkowski, Aleksandra Arendt, Feliks Marszałkowski.

Dziś Muzeum Kaszubskie dba o historię regionu, podtrzymuje tożsamość i aktywizuje Kaszubów.

70 lat misji…

– Działalność Muzeum Kaszubskie przez cały okres swojego istnienia zaświadcza o tym, że Kaszubi zawsze trzymają z Bogiem, zawsze stoją przy Polsce i wiernie jej bronią – przypominała obecnym podczas gali misję placówki Barbara Kąkol, dyrektor muzeum.

Uczestniczyło w niej wielu znakomitych gości. Począwszy od Posła RP Stanisława Lamczyka i prezesa Zrzeszenia ZKP Edmunda Wittbrodta, po przedstawicieli starostwa kartuskiego i włodarzy wielu kartuskich gmin. Byli dyrektorzy szkół, instytucji i muzeów z całego Pomorza. Licznie przybyli przyjaciele placówki. Powitano również członków rodziny założycieli muzeum.

D. Tryzna

Na zdjęciach znajdziemy między innymi Radnego Sejmiku Pomorskiego, Członków ZKP Kartuzy wraz z Kazimierzem Formela.

Czytaj więcej w wydaniu papierowym z 6 czerwca.

Zdjęcia dostępne na naszym profilu na Facebooku.

 

Komentarze