Gmina Dziemiany

700 TYS. ZŁ NA POMOC TYM,KTÓRZY OTRZYMALI JEJ ZA MAŁO

W gminie Dziemiany wypłacono już wszystkie zasiłki, które polski rząd przeznaczył dla osób poszkodowanych sierpniową nawałnicą. Ci, zdaniem których dotychczasowa pomoc była nieadekwatna do poniesionych strat, mogą jeszcze się ubiegać o tzw. zasiłek celowy z budżetu gminy. Na ten cel władze Dziemian przeznaczyły 700 tysięcy złotych, które otrzymali w ramach darowizn od zaprzyjaźnionych samorządów.

Dziemiany to gmina, która obok Lipusza najbardziej ucierpiała w wyniku sierpniowej nawałnicy w powiecie kościerskim. Wichura uszkodziła tam 83 budynki mieszkalne i ponad 200 gospodarczych. Zniszczyła też tysiące hektarów lasów państwowych i prywatnych, przy tym niszcząc 56 km dróg gruntowych, które teraz gmina musi naprawić.

Zasiłki już u mieszkańców

Dziemiany już w pierwszych dnia po nawałnicy znalazły się w specjalnym rozporządzeniu premier Beaty Szydło, zgodnie z którym mieszkańcy mogą liczyć na wyższe zasiłki i uproszczone procedury budowlane. Zgodnie z tym dokumentem mieszkańcy poszkodowani przez wichurę mogli liczyć na wsparcie w kwocie do 200 tysięcy złotych na odbudowę domów i do 100 tys. zł na odbudowę budynków gospodarczych. Takich w gminie Dziemiany wypłacono ponad 1 mln złotych. – Możemy powiedzieć, że wszystkie świadczenia, które z budżetu państwa były do mieszkańców skierowane, zostały zrealizowane – oznajmił w ostatnich dniach Leszek Pobłocki, wójt gminy Dziemiany, bo nie we wszystkich gminach te środki już trafiły do mieszkańców.

Czytaj więcej w naszym wydaniu z dnia 17.10.2017r.

 

Acd

Komentarze