Wokół nas

Będzie więcej pracy i więcej środków na aktywizację

Bezrobocie w powiecie kościerskim w 2017 roku wciąż będzie spadać prognozuje Powiatowy Urzędy Pracy. Obecnie stopa bezrobocia wynosi tu 8,1% i jest jedną z najmniejszych, po Trójmieście, powiecie kartuskim i gdańskim, na Pomorzu. Na poprawiającą się sytuację na rynku pracy wpływ mają między innymi wzrastające środki na aktywizację bezrobotnych – mówi Mirosław Ginter, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kościerzynie.

 

Red.: Jaki będzie ten 2017 rok dla osób bezrobotnych?

Mirosław Ginter: Myślę, że będzie podobnie jak w mijającym roku. Pracy będzie więcej i oby była lepiej wynagradzana. Życzyłbym osobom, które nie mają pracy, aby znalazły więcej motywacji i chęci zmiany swojej sytuacji, bo to w dużym stopniu jest problem mentalny.

Red.: To znaczy, że sytuacja na rynku pracy dalej będzie się poprawiała?

M.G.: Myślę, że w najbliższych miesiącach będzie się dalej poprawiała. Co będzie w dłuższym okresie czasu, to na razie trudno prognozować. Ale rok 2017 może być jeszcze lepszy na rynku pracy od mijającego. Dla tych osób, które nie mają pracy będzie więcej szans, również dlatego, że jest sporo środków na aktywizację, zarówno w dyspozycji Urzędów Pracy, ale też ruszyły w tej chwili różne konkursy dla instytucji i organizacji.

Red.: To ile środków będzie miał kościerski PUP na aktywizację bezrobotnych?

M.G.: My będziemy mieli nawet więcej środków niż w 2016 roku. To się zbiega w czasie z uruchamianiem konkursów z Europejskiego Funduszu Społecznego. To jest duża okazja, żeby skorzystać z przekwalifikowania, podniesienia kwalifikacji czy dofinansowania zatrudnienia. Osoby bezrobotne naprawdę będą miały spore możliwości zmiany swojej niekorzystnej sytuacji.

Red.: Dziękuję za rozmowę.

M.G.: Dziękuję.

Komentarze