Kultura

Z Berlina do Kłajpedy przez Kościerzynę

Pomorscy samorządowcy przyłączają się do pomysłu budowy międzynarodowego szlaku rowerowego z Berlina do Kłajpedy. Trasa ma biec w powiecie kościerskim przez gminę Dziemiany, Kościerzyna, Stara Kiszewa i Liniewo.  25 lipca dyskutowano o tym podczas konferencji w Urzędzie Gminy Kościerzyna.

 

Cały projekt ścieżki ma być częścią EuroVelo, czyli europejskiej sieci szlaków rowerowych. To współfinansowana przez Unię Europejską inicjatywa, której celem jest stworzenie czternastu długodystansowych szlaków rowerowych biegnących przez całą Europę. Jednym z nich ma być liczący 1200 km szlak z Berlina do Kłajpedy.

Szlak turystyczny

Podczas konferencji w Kościerzynie szczegóły planowanego szlaku przedstawiła Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystki Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. Pomorska trasa miałaby liczyć 170 km i łączyć się ze ścieżkami w województwie zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. – Na Pomorzu szlak rozpoczynałby się w Miastku, dalej prowadziłby przez Bytów, Studzienice, Dziemiany, Piechowice i Wąglikowice aż do Kościerzyny – wymieniała Chełkowska. Z Kościerzyny ścieżki prowadziłyby przez gminy Stara Kiszewa i Liniewo aż do Malborka.

Skąd środki?

Wstępny koszt budowy trasy oszacowana na blisko 80 mln zł. Ich zdobycie leżałoby w gestii samorządowców, którzy środki na ten cel chcą pozyskać z funduszy unijnych. – Trasa zbudowana zgodnie z wytycznymi Euro Velo pozwala zyskać środki z Komisji Europejskiej oraz różnych, innych międzynarodowych źródeł – przekonywała Marta Chełkowska. Inicjatywę poparli obecnie na konferencji samorządowcy z powiatu kościerskiego i bytowskiego. – Ta trasa przyciągnęłaby do nas turystów zagranicznych, a tym samym rozwinęła działalność naszych przedsiębiorców działających w branży turystycznej – mówił Leszek Waszkiewicz, starosta bytowski. Podobnie wypowiadali się samorządowcy kościerscy. – Widzimy szansę dla rozwoju turystyki. Ten szlak przyczyniłby się do poprawy naszej infrastruktury – komentował Grzegorz Piechowski, wójt gminy Kościerzyna. Samorządowcy zdecydowali o dalszych pracach, które mają doprowadzić od opracowania koncepcji szlaku. W najbliższym czasie ma być podpisany wspólny list intencyjny w tej sprawie.

Więcej informacji na ten temat w nowym wydanie Kuriera Kaszubskiego z dn. 1.08

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze