Gmina Chmielno Powiat kartuski Powiat kościerski

BORZESTOWO. REMUSOWY KRĄG

Prasa regionalna, choć niemiecka

Gościem kwietniowego spotkania Remusowego Kręgu był Mariusz Szmidka, redaktor naczelny regionalnego dziennika, którego właścicielem jest niemiecki wydawca.

Po stałych punktach programu Mariusz Szmidka mówił o wartościach regionalnych, na które jego gazeta stara się kłaść duży nacisk. W każdym powiecie ma lokalną redakcję, tworzącą regionalny tygodnik będący dodatkiem, poza tym tematy kaszubskie są obecne w głównym wydaniu gazety. Pojawiają się też publikacje książkowe, a po raz 22 organizowany jest Konkurs Wiedzy o Kaoszubach, który co roku gromadzi 500-600 uczestników. Uświetnieniem tegorocznego finału w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie było prawykonanie Suity Kaszubskiej, której Mariusz Szmidke jest współautorem.

Niemcy zapewnili nowoczesność

Podczas dyskusji Wanda Kiedrowska zapytała jak redaktor odnosi się do zarzutu, że jego gazeta jest niemiecka. Mariusz Szmidka odpowiedział, że jego gazeta była francuska, a Francuzi w 1996 r. odsprzedali swoje udziały rodzinnej firmie z Bawarii. Niemcom gazeta zawdzięcza nowoczesność. Wydawnictwo niemieckie wchodząc na polski rynek miało 7 gazet, obecnie liczba ta zwiększyła się już do 15. Według Mariusza Szmidki jest to sposób robienia interesu i niemieckiego właściciela nie interesują przekazywane przez jego gazety treści, a wyłącznie zyski.

Gość miło zaskoczył klubowiczów. Swobodnie rozmawiał z nimi w języku kaszubskim. Żegnając się serdecznie podziękował za spotkanie. Powiedział, że ceni działalność kręgu, który tradycyjne wartości kaszubskie przekazuje młodym pokoleniom. Po spotkaniu delegacja jego uczestników przeszła pod pomnik Eranciszka Kręckiego, gdzie zapalono znicz.

MW

Komentarze