Gmina Kartuzy Inwestycje Powiat kartuski Samorząd

BURMISTRZ I MAGISTRAT ROBIĄ SWOJE

5 lipca w urzędzie miasta odbyło się spotkanie w sprawie nawierzchni ścieżki rowerowej, która zostanie wykonana w Alei Filozofów – ciągu spacerowego biegnącego wzdłuż jeziora Klasztornego. Inwestycja ta weszła w fazę ogłoszenia przetargu, ale jednocześnie „podniósł się szum”, że Aleja Filozofów zostanie „zalana” asfaltem. Spotkanie miało sprawę wyjaśnić, ale mówiąc po prostu- nic z tego nie wyszło.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Zebrało się naprawdę spore grono zainteresowanych. Byli w śród nich zwolennicy jak i zagorzali przeciwnicy inwestycji. Zgoda jest co do jednego – Aleja Filozofów wymaga naprawy nawierzchni. Kontrowersji przysparza jedynie w jaki sposób ma być to zrobione.

Sposób Burmistrza

Podstawowym założeniem modernizacji pieszego szlaku jest przyciągnięcie większej ilości osób do Gaju Świętopełka. Utwardzona, profesjonalnie wykonana ścieżka z masy bitumiczno-grysowej z założenia przyczynić ma się do intensyfikacji ruchu pieszych i rowerzystów oraz niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Inwestor twierdzi, że będzie miała również niebagatelny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w tej części miasta. Burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński zapewnia, że budowa sieci integralnie ze sobą połączonych szlaków pieszo-rowerowych w Kartuzach jest punktem planowanego już od lat programu. Programu o którym wszyscy doskonale powinni wiedzieć. Dodaje też, że inwestycja jest dobrze przemyślana i nawiązując do analogicznych rozwiązań jakie zastosowano w przypadku kartuskiej promenady. Zapewnia, że finalny efekt na pewno spotka się z aprobatą większości. – Tak się robi na całym świecie – twierdzi MG Gołuński

Burmistrz nie przekonał wszystkich

Podstawowym argumentem przeciwników asfaltowania ścieżki jest to, że inwestycja destrukcyjnie wpłynie na krajobraz i zaburzy naturalny charakter tego miejsca. Pojawiły się też głosy mówiące o tym jakoby inwestycja negatywnie odbiłaby się na gospodarce wodnej tego terenu. Pani Aleksandra z Kartuz zwracając się do Burmistrza mówiła – Powinien Pan spożytkować pieniądze na coś innego, nie na pogarszanie wizerunku naszego gaju. Zamiast zalewać ścieżkę asfaltem, samorząd powinien skupić się na utwardzeniu istniejącej drogi gruntowej. Inna z obecnych wykrzyczała wręcz – Ścieżki rowerowe w Kartuzach są potrzebne, ale w Alei Filozofów absolutnie nie!

Przeciwnicy jako alternatywę dla asfaltowej nawierzchni wskazują inne rozwiązania : dobrze ubitą ścieżkę gruntową, lub nawierzchnie z naturalnych kruszców. Brzmi to dobrze, ale jak powiedział burmistrz – takie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku zacienionego terenu Gaju Świętopełka. Spływająca ze zboczy woda i ogólny podmokły charakter podłoża sprawiłby, że nawierzchnia naturalna nie utrzymałaby się. Takie rozwiązane zasadne jest tylko w przypadku miejsc intensywnie nasłonecznionych- dodał.

Argumenty zwolenników inwestycji

Wieloletni mieszkaniec Kartuz – pasjonat rowerów twierdzi, że trzeba ścieżkę koniecznie utwardzić. Argumentował, że skorzystają z tego nie tylko rowerzyści ale też matki z dziećmi. Obecnie gruntowa dróżka w wielu miejscach jest tak grząska, że utrudnia spacery. Zasugerował również, że budowa ścieżki stworzy ciąg komunikacyjny pomiędzy ul. Majkowskiego a kolegiatą, umożliwiając rowerzystom ominięcie centrum miasta.

Za utwardzeniem szlaku opowiadali się też przedstawiciele młodzieży narzekający na fatalny stan ścieżki, zwłaszcza w okresie opadów. Również wędkarze wyrazili zadowolenie z planowanej inwestycji, zwracając uwagę na wynikającą z zagospodarowania większą kontrolę tego obszaru, a co za tym idzie pozbycie się problemu z nielegalnym wysypem śmieci.

Burmistrz Kartuz poruszony zarzutami o niszczeniu tego zakątka miasta, emocjonalnie zwrócił się do wszystkich- Ja kocham to miasto i nie chciałbym w żadem sposób niczego zniszczyć.

Komentarz od redakcji:

Będąc światkiem wczorajszej debaty można było odnieść wrażenie, że momentami miała ona wydźwięk polityczny. Nie brakowało aluzji do wcześniejszych zaniechań Burmistrza w sprawie tego zakątka Kartuz. Cześć obecnych odnosiła się do wydarzeń zupełnie niezwiązanych z tematem dyskusji, nie brakło uszczypliwości.

BG

Komentarze