Wokół nas

Chcesz zostać milionerem – zamieszkaj w powiecie kartuskim

Zamożność mieszkańców Kaszub

Co tysięczny mieszkaniec powiatu kartuskiego osiągnął w 2017 roku dochód przekraczający milion złotych. Pod względem liczby milionerów jest to trzeci wynik w województwie. Jednak wyprzedzają nas znacznie większe Gdańsk i Gdynia.

Urzędy skarbowe podsumowały miniony rok.  Jeszcze nigdy na Kaszubach nie żyło tylu milionerów, co teraz. Zebrane dane pokazują stan gospodarki regionu. Jeszcze nigdy nie były  tak optymistyczne. Jak poinformowała nas Jolanta Rybakowska rzecznik prasowa Izby Administracyjnej Skarbowej w Gdańsku, w 2017 roku dochód powyżej miliona złotych zadeklarowało aż 131 mieszkańców powiatu kartuskiego. W roku 2016 było ich tu 86. Oznacza to wzrost o ponad 50%. W powiecie kościerskim milionerów jest 32. Dla porównania – w roku 2016 było ich o 10 mniej. Oznacza to, że  w kościerskim doświadczyliśmy 45-procentowego wzrostu.

Nadal na podium

Pewne statystyki od lat pozostają niezmienne. Nadal żaden powiat nie zdołał ,,przeskoczyć” Gdańska oraz Gdyni w liczbie milionerów. W 2015 roku Kartuzy objęły jednak trzecią pozycję na tej liście i od tego czasu konsekwentnie ją utrzymują.
Niezmienna jest także pozycja Kościerzyny, jednak nie jest to wiadomość, która powinna nas cieszyć. Powiat kościerski również jest trzeci… ale od końca. Mniej milionerów żyje jedynie w powiatach kwidzyńskim i człuchowskim.

Kim są najbogatsi?

– Najwięcej milionerów występuje w branży budowlanej, transportowej oraz szeroko rozumianym handlu – usłyszeliśmy od Jolanty Rybakowskiej.
Nie powinno to dziwić. Jak donosi Business Insider Polska w porównaniu do roku 2016, zaobserwowaliśmy wzrost liczby inwestycji samorządowych w całym kraju o 25%. Dzięki temu prężnie rozwijały się firmy działające w budownictwie. Wzrost liczby inwestycji odbił się też na handlu oraz transporcie. Wśród wielkich firm handlowych działających na naszym terenie sporo jest składów budowlanych. Transport zaś, zwłaszcza towarowy uzyskał w ubiegłym roku dwa duże impulsy rozwojowe. Oprócz inwestycji, na które trzeba było dowieźć materiały była też nawałnica, po której do dziś wywożone jest drewno ze zniszczonych lasów.
Nie tylko przedsiębiorcy

 

Ciekawy jest fakt, że wśród najbogatszych Kaszubów nie wszyscy prowadzą działalność gospodarczą. Łącznie 6 milionerów z naszych powiatów złożyło w urzędzie PIT 38. Oznacza to, że osoby te dorobiły się nie dzięki prowadzeniu działalności, a na handlu papierami wartościowymi i sprzedaży akcji. Jeszcze ciekawsze jest to, że w powiecie kartuskim 3 milionerów nie prowadzą działalności, a zarabiają pracując na umowie o pracę, dzieło, lub zlecenie – PIT 37

Nasz komentarz

Trzecie miejsce w województwie cieszy zwłaszcza, że wyprzedzamy powiaty znacznie od nas liczniejsze. Na przykład sąsiedni powiat wejherowski ma tylko 118 milionerów przy 205 tys. mieszkańców. W podobnej wielkości powiecie tczewskim jest 39 milionerów na 115 tys. mieszkańców. Jeśli jednak liczyć zagęszczenie milionerów to mamy już drugie miejsce. U nas przypada bowiem 1 milioner na 1025 mieszkańców. Lepsza jest jedynie Gdynia gdzie milioner przypada na 914 mieszkańców. Gdańsk ustępuje Kartuzom. Tam 1 milioner przypada na 1067 mieszkańców.

A zatem: Chcesz być milionerem – zamieszkaj w powiecie kartuskim! Masz na to 1 promil szansy, ale to i tak więcej niż gdzie indziej, poza Gdynią.

KL

Komentarze