Wokół nas

Chmielno. Festiwal Tradycji Kaszubskich

 

Dobra zabawa z tabaką w tle

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Już po raz XV w Chmielnie odbyły się Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki. Był to najważniejszy punkt Festiwalu Tradycji Kaszubskich.

Imprezę, jak przed rokiem zorganizowano na stadionie gminnym. Ale zanim się zaczęła – co już też jest tradycją – wspólną zabawę poprzedził przemarsz uczestników z punktu Informacji Turystycznej. Pochód prowadził – sam jednak jadąc samochodem – znany regionalista ks. Roman Skwiercz.

Kolorowe jarmarki

Na stadionie wyrosły różnorodne kramy. Były dzieła twórców ludowych i lokalne przysmaki, było stoisko Stowarzyszenia „Chmielno Pomaga”, Stowarzyszenia Producentów Truskawek i KGW „Jezioranki”. Panie z Gowidlina chyba darzą Chmielno wyjątkowo ciepłymi uczuciami bo regularnie tutaj się pojawiają. Jednak – jak na biesiadę z tabaką przystało szczególnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z tabaką i wyrobami z rogu, który jest tradycyjnym surowcem do produkcji tabakier.

Atrakcje nie tylko dla tabaczników

Na miejscu można było też zobaczyć, jak się uciera tabakę w największej „denicy” na Kaszubach, a może nawet na świecie. Była to dość głęboka misa o średnicy 97 cm, w której, jak w moździerzu rozdrabniano spreparowane liście tytoniu. W ucieraniu wielkim 1,5-metrowym rzeźbionym tłuczkiem brało udział 40 osób.

 

Więcej informacji na ten temat w nowym wydaniu Kuriera Kaszubskiego z dn. 1.08

Komentarze