Gmina Chmielno

Chmielno. III Festiwal Truskawki Kaszubskiej.

Pobili kolejny rekord  

W Chmielnie już po raz III odbył się Festiwal Truskawki Kaszubskiej. Organizatorzy zadbali o to, by było to wydarzenie niezapomniane – obok całej masy atrakcji, chmielanie pobili rekord na najdłuższy naleśnik z truskawkami.

To już trzeci truskawkowy rekord, który został pobity w Chmielnie. W poprzednich latach powstała największa zupa truskawkowa oraz koktajl truskawkowy. W tym roku chmielanie postawili sobie za cel stworzenie najdłuższego naleśnika i znów im się udało. Ułożone z 802 placków słodkie danie miało aż 131,6 metra długości.

Do sporządzenia gigantycznego naleśnika wykorzystano 140 litrów mleka, 50 kg mąki, 10 kg cukru, 10 litrów oleju, 100 jaj i 10 litrów wody. Do przygotowania nadzienia zużyto 50 kg truskawek kaszubskich oraz 9 kg cukru.

Nad tworzeniem olbrzymiego naleśnika czuwał ekspert kuchni molekularnej Łukasz Konik, który współpracował z chmielanami również przy biciu poprzednich rekordów.

Pociąg do truskawek

Wielką gratką dla zgromadzonych był truskawkowy pociąg, którym uczestnicy festiwalu mogli pojechać na pola truskawek i własnoręcznie napełnić koszyki kaszubskimi owocami.
-Pierwszy raz zdecydowaliśmy się na taki ruch. Z racji na to, że w tym roku truskawka obrodziła wyjątkowo wcześnie, hodowcy zdążyli zebrać już większą część owoców. Dzięki temu odważyli się wpuścić uczestników festiwalu na swoje pola – mówi Edyta Klasa, jedna z organizatorek imprezy.

Konkurs o Puchar Ministra

Całej imprezie towarzyszył konkurs o puchar Ministra Rolnictwa na najlepszy produkt z truskawek kaszubskich. W ocenie jury najlepszy truskawkowy deser przygotowały panie z KGW Ekobabki, których stoisko było oblegane przez cały festyn. W kategorii przetwory zwyciężyła Anna Wierzba, zaś najpiękniejsze stoisko ,,z truskawką w roli głównej” przygotowały panie z KGW Paczewo.

KL

Komentarze