Kultura Powiat kartuski

CHMIELNO. VIII POWIATOWY TURNIEJ KGW

Koła gospodyń wiejskich to skarb, którym są aktywni ludzie”

W sobotę 3 bm. w chmieleńskiej Hali Sportowej rywalizowały panie z kół gospodyń wiejskich powiatu kartuskiego. Turniej obejmował 5 różnych konkurencji, w których panie mogły się wykazać zdolnościami artystycznymi, kulinarnymi i wiedzą. Puchar Grand Prix turnieju zdobyło koło z Chwaszczyna.

W turnieju wzięło udział 8 kół – z Chmielna, Kolonii, Hopowa, Kamienicy Królewskiej, Sławek, Klukowej Huty, Węsior i Chwaszczyna. Hala była pełna publiczności z całego powiatu. Każde z kół praybyło z własnymi kibicami. Było to szczególnie ważne, bo w tegorocznych rozgrywakach praewidziano też nagrodę za najlepszy doping.

Wśród gości widać też było włodarzy prawie wszystkich gmin powiatu. Byli też przedstawiciele władz powiatowych zew starostą Janiną Kwiecień i przewodniczącym Rady Powiaty Mieczysławem Woźniakiem. Samorządowe władze województwa reprezentował rady sejmiku Dariusz Męczykowski. Licznie obecni byli przedstawiciele służb pracujących dla rolnictwa: Pracownicy ODRów, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kartuzach Stanisław Dudek oraz wicedyrektor lubańskiego PODR Ewa Szymańska. To właśnie ona wraz z wójtem gminy Chmielno Jerzym Grzegorzewskim otworzyła turniej.

– Życzę wam powodzenia i zadowolenia z rywalizacji – powiedziała, a po chwili poprawiła się – ze wspólnej zabawy.

Odczytała również specjalny list ministra rolnictwa, który miał być obecny na turnieju.

Rywalizacja

Konkurencje były bardzo różnorodne. Była konkurencja wielkanocna, w której trzeba było zaprezentować pisanki i mazurek, każde koło musiało przygotować prezentację edukacyjną na temat lokalnej fauny „Nasi bracia mniejsi”, rywalizowały „kreatorki mody” prezentując deszczowe kreacje, były też występy artystyczne: konkurencja wokalna – piosenka kabaretowa z inscenizacją oraz prezentacja taneczna. W żadnej z nich nie triumfowało Chwaszczyno, jednak w sumie to ono zdobyło Grand Prix turnieju i będzie reprezentować powiat na rozgrywkach wojewódzkich – 7 kwietnia przed własną publicznością w Żukowie.

W konkurencji wielkanocnej triumfowały ex aequo koła z Kamienicy Królewskiej i Węsior. Najciekawsze prezentacje edukacyjne przygotowały koła z Kolonii i ze Sławek. Najlepszymi kreatorkami mody zostały „Hopowianki”. W konkurencji wokalno-kabaretowej triumfowały „Ekobabki” z Chmielna. Wreszcie najlepszymi tancerkami okazały się panie z Klukowej Huty.

Festyn

W trakcie turnieju odbył się też konkurs na temat bezpieczeństwa w rolnictwie, który dla uczestniczek turnieju i publiczności przygotował kartuski oddział KRUS.Jak zawsze turniej był też okazją do wspólnej zabawy. Obecni degustowali konkursowe specjały, dla tych, dla których nie starczyło mazurków był też inny równie dobry poczęstunek. Były występy artystyczne dzieci z przedszkola „Baśniowa Kraina” w Chmielnie, Kręgiel Band oraz Mateusza Pawelczyka, który nie tylko sam występował, ale też porwał do wspólnego śpiewu i tańca zawodniczki i sporo publiczności turmieju.

Od tego roku obowiązują nowe zasady rywalizacji. Chwaszczyńskie KGW, jako laureat turnieju powiatowego przez 5 lat nie będzie mogło uczestniczyć w turniejach.

red.

Komentarze