Powiat kartuski

CHWASZCZYNO. OTWARCIE STREFY KULTURY

Podziękowanie samorządu dla aktywnych mieszkańców

W sobotę przy ul. Żeromskiego 9 w Chwaszczynie otwarto Strefę Kultury. W rozbudowanej kosztem blisko 2 mln złotych strażnicy OSP powstało miejsce spotkań, znalazły tu siedzibę stowarzyszenia i organizacje pozarządowe oraz filia żukowskiej biblioteki.

Oficjalnego otwarcia dokonali burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski, zastępca burmistrza Sylwia Laskowska-Bobula, przewodniczący Rady Miejskiej Witold Szmidtke, sołtys Chwaszczyna Jolanta Wiercińska i prezes miejscowej OSP Ludwik Secke. Na uroczystości pojawili się wicestarosta kartuski Bogdan Łapa i przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Woźniak. Strefę poświęcił ks. Piotr Gruba, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie.

Inwestycja

Pomysł rozbudowy remizy na Strefę Kultury powstał jeszcze w czasach, gdy burmistrzem Żukowa był Albin Bychowski. Niestety droga od pomysłu do wykonania była długa. W ostatnich miesiącach inwestycja ruszyła i to od razu w błyskawicznym tempie.

– Inwestycja jest podziękowaniem samorządu dla wszystkich aktywnych mieszkańców – powiedział podczas inauguracji strefy burmistrz Wojciech Kankowski – Zarówno tych, którzy przyłożyli do niej swoją myśl, swoją rękę, swoje zaangażowanie, jak i tych, których aktywność kulturalna buduje tożsamość i wspólnotę. A tu w Chwaszczynie ta tożsamość jest pięknie budowana.

Nowa siedziba pozwoli wielu chwaszczyńskim stowarzyszeniom i organizacjom poszerzyć ofertę, a tym z poza wsi utworzyć chwaszczyńskie filie.

– Chcemy utworzyć grupę dzieci młodszych: przedszkolaków i uczniów I i II klasy, bo karierę w tańcu towarzyskim rozpoczyna się w wieku 6 lat. No i oczywiście będą też starsze grupy dla młodzieży i dorosłych. Tu mamy większą salę, niż w Żukowie i mam nadzieję, że uda nam się wyhodować jakiegoś mistrza – planuje Joanna Ziemba ze Szkoły Tańca Mambo.

Dwa dni atrakcji

Uroczystość inauguracyjna miała miejsce w sobotę. Wystąpiły Gminna Orkiestra Dęta z Żukowa pod dyrekcją Pawła Gruby, Studio Tańca Mambo oraz zespół Kaszubki i grupa kabaretowa działające przy Kole Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie. Zaprezentowano stowarzyszenia z Chwaszczyna i Tuchomia, które znalazły tu swą nową siedzibę. A w niedzielę zorganizowano Dzień Otwarty strefy. W programie było czytanie bajek przez znanych mieszkańców Chwaszczyna, gry i zabawy z animatorem, występ zespołu Mambo, pokazy Pomorskiej Szkoły Walki Fighter, wystawa grafik Jacka Piątka, warsztaty rysunku. Zaprezentowano też osiągnięcia kół gospodyń wiejskich z Chwaszczyna i Tuchomia oraz wystąpił zespół „Czarodzieje z Kaszub”.

MW

Komentarze