Powiat kartuski Wokół nas

CORAZ WIĘCEJ OSÓB JEŹDZI PKM

Pomorska Kolej Metropolitarna ma kolejny powód do dumy. Na linii prowadzącej z Kartuz pociągi PKM przewiozły w październiku o 13 tys. osób więcej niż we wrześniu. To pokazuje, jak potrzebna była to inwestycja.

Październikowy rekord frekwencji spowodowany jest powrotem studentów na trójmiejskie uczelnie. We wrześniu PKM przewiozła 60 tys. pasażerów a miesiąc później 73 tys. osób, co daje aż 21-procentowy wzrost, a w porównaniu z czerwcem (65 000), kiedy ostatni raz studenci korzystali masowo z linii PKM, wzrost ten wynosi 12 procent.

Dane te jednoznacznie pokazują jak ważną i coraz większą grupę pasażerów w pociągach SKM na obsługiwanej w ramach projektu PKM trasie z Kartuz do Gdańska stanowią studenci. W połączeniu z uczniami oraz osobami dojeżdżającymi na co dzień do pracy do Gdańska – to właśnie te trzy grupy pasażerów w największym stopniu wpływają na tak dynamiczny wzrost liczby pasażerów na regionalnym odcinku projektu PKM.

Trafiona inwestycja

Kiedy w październiku 2015 r. po raz pierwszy uruchomione zostało połączenie kolejowe Kartuzy – Gdańsk Główny, skorzystało z niego 11 800 osób, po roku – w październiku 2016 – było ich już prawie 31 tys., by po kolejnym roku osiągnąć poziom 73 tys. pasażerów w październiku 2017 r. W ciągu zaledwie 2 lat liczba kartuskich pasażerów na linii PKM wzrosła więc ponad 6-krotnie! Mieszkańcy Kartuz dzięki pociągom SKM i linii PKM mogą dojechać do Gdańska Głównego w niecałą godzinę, natomiast dojazd z Żukowa do Gdańska Wrzeszcza – w przypadku przyspieszonych pociągów z Kościerzyny – zajmuje zaledwie 25 minut. Podróż samochodem zajmuje o wiele więcej czasu, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Nad./opr. BM

 

Komentarze