Gmina Przodkowo Kultura

CZECZEWO. KULTYWOWANIE KULTURY I TRADYCJI

Szkoła podstawowa im. Jana Pawła II w Czeczewie słynie z przekazywania swoim uczniom bogactwa polskiej kultury, opartej na tysiącletniej, chrześcijańskiej tożsamości setek pokoleń Polaków i fundamentalnych wartości stanowiących o sile naszego narodu.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, w szkole w której całkiem niedawno za patrona wybrano jednego z największych Polaków naszych czasów – Jana Pawła II, odbyła się kolejna uroczystość pretendująca do miana przedstawienia teatralnego, podkreślająca mistyczną chwilę narodzin Chrystusa, obchodzoną prawie na całym świecie.

Uczniowie zaprezentowali trzy przedstawienia. Jedno w wykonaniu najmłodszych, z klas 0 – IV przedstawiające Jasełka, drugie z udziałem uczniów starszych, obrazowało powstanie przed 199 laty słynnej kolędy „Cicha noc” w małym kościele w austriackiej miejscowości Oberndorf.

Trzecie stanowiło wzruszającą scenę z utworu Fryderyka Chopina powstałego 24 grudnia 1830 r. w Wiedniu – Sherzo h-mol, w którym nasz najwybitniejszy kompozytor zawarł kolędę „Lulajże Jezuniu”.

W uroczystości zaprezentowała się także grupa „Gwiżdże” stworzona przez Lucynę Reiter- Szczygieł i Macieja Stefanowskiego, nad którymi opiekę sprawuje obecnie Aleksandra Kreft.

W solowych utworach zaprezentowali się także uczniowie Paulina Bysewska, Paweł Baska i Barbara Bednarczyk. W czasie uroczystości podsumowano też zbiórkę darów organizowaną przez szkolne koło „Caritas”, zbiórkę bożonarodzeniową dla dzieci z Białorusi i Ukrainy oraz akcję „Pomagamy Zwierzętom”.

Ponadto podsumowano konkursy szkolne, a na zakończenie nastąpiło tradycyjne dzielenie się opłatkiem.

BM

Komentarze