Powiat kartuski Powiat kościerski Samorząd Wokół nas

DEMOKRACJA DZIAŁA, ALE TYLKO POD PRESJĄ

Wola ludu zwyciężyła. Jarosław Kaczyński poinformował, że PiS wycofuje się z tak zwanej wstecznej dwukadencyjności w najbliższych wyborach samorządowych.

– Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności (…) – mówię tutaj o Trybunale Konstytucyjnym, jak i stanowisko pana prezydenta, doszliśmy do wniosku, że podtrzymamy zasadę dwóch kadencji dla osób, które pełnią funkcje jednoosobowe, a więc wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale z karencją, tzn. z odłożeniem tego na dwie kadencje – powiedział Kaczyński na konferencji prasowej po spotkaniu z pełnomocnikami okręgowymi i regionalnymi partii ds. kampanii samorządowej.

Jak dodał, pojawiają się też inne koncepcje – Każda z nich jednak sprowadza się do tego, że to będzie odłożone, nie wejdzie w trakcie tych wyborów – zaznaczył prezes PiS.

Silny opór

Zmiany w ordynacji wyborczej do samorządów umożliwiające udział w wyborach tych którzy już dwie kadencje są włodarzami samorządów napotkały na nieprzewidziane przez szefa PiS opór społeczny. Przez cały kraj rozlała się fala protestów.

W pomorskim już 2 lutego wystosowany został apel do rządu w obronie samorządów. 10 lutego w Gdańsku w „Konferencji w obronie samorządności” wzięli udział burmistrzowie i wójtowie naszych gmin. Podczas debaty która towarzyszyła spotkaniu zauważono, że dzięki samorządom wytworzył się nowy typ działaczy – menadżerów wrażliwych na potrzeby lokalnej społeczności pełnych inicjatyw i wizji. Wśród występujących był m.in. Burmistrz Kartuz MG Gołuński, który po ośmioletniej przerwie ponownie został wybrany na to stanowisko. Podał siebie jako przykład samorządowca którego – „mieszkańcy wybierają bo uważają, że jest dobrym gospodarzem. Jeżeli taka jest wola społeczeństwa to dlaczego to zmieniać.” Konwent zakończył się apelem marszałka M. Struka do samorządowców pomorskich aby głos sprzeciwu przenieśli „na dół” do powiatów, miast i gmin, aby włączyć w to radnych i mieszkańców.

21 marca na apel ten odpowiedział samorząd Sierakowic. Przy jednym głosie sprzeciwu radni gminy uchwalili swój zdecydowany sprzeciw w sprawie zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce…

D. Tryzna

Czytaj więcej w naszym wydaniu papierowym z 23 maja.

 

Komentarze