Gmina Kościerzyna Rolnictwo Wokół nas

DESZCZOWE DOŻYNKI GMINY KOŚCIERZYNA PO DESZCZOWYCH ŻNIWACH

Rolnicy z 36 sołectw z gminy Kościerzyna zjechali w minioną niedzielę do Niedamowa, by wspólnie świętować zakończenie żniw. Wszyscy podkreślali, że mimo deszczowej pogody, tegoroczne plony były udane. Wyrazem tego były przepiękne wieńce dożynkowe, z których najlepszym okrzyknięto wieniec z Małego Klincza.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną, którą sprawował ks. prałat Marian Szczypiński. Po niej rolnicy przeszli w barwnym korowodzie na plac przy szkole podstawowej, gdzie odbył się festyn dożynkowy. 

Najlepszy Mały Klincz

Najwięcej emocji uczestnikom przysporzyło oczekiwanie na werdykt komisji oceniającej wieńce dożynkowe.

– Wszystkie są przepiękne i wszystkie zasługują na pierwsze miejsce – podkreślał przewodniczący komisji, ks. proboszcz Dariusz Wiczling.

Mimo tych słów, komisja trzecie miejsce przyznała sołectwu Kłobuczyno, drugie sołectwu Niedamowo, a pierwsze przypadło sołectwu Mały Klincz. Nagrodzeni otrzymali zasłużone dyplomy i nagrody finansowe.

– Dożynki to taki moment, który powinien nam uzmysłowić, że wieś, na której mieszkamy, praca rolnika, praca ludzi związana z ziemią jest ważna – podkreślał wójt Grzegorz Piechowski.

Wyróżnieni rolnicy

Dożynki były też okazją do wyróżnienia rolników, którzy w wyjątkowy sposób dbają o swoje gospodarstwa i rozwój gminy. Specjalne medale dziesięciu rolnikom przyznał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– To dla mnie duży zaszczyt i pierwsza taka nagroda od kiedy jestem rolnikiem – mówił Julian Szczypior, hodowca bydła opasowego z Niedamowa.

Gratulacje rolnikom składały władze gminy oraz wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski.

– Dziękujemy Wam za Waszą trudną pracę, trudną szczególnie w tym roku, bo nasze województwa mocno ucierpiało z powodu nawałnic – podkreślał marszałek, dziękując jednocześnie za jedność rolników i wsparcie udzielane gospodarzom z poszkodowanych gmin.

Dobra zabawa, mimo deszczu

Tegoroczne dożynki, tak jak całe żniwa, były deszczowe.

– Musieliśmy kraść zboże z pola – mówili z uśmiechem Dariusz i Mariola Starkowie, starostowie dożynek.

Mimo trudności, rolnicy podkreślali, że tegoroczne plony są zadowalające.

– Zboże sypało bardzo dobrze, także nie możemy narzekać – mówił Julian Szczypior, rolnik nagrodzony odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”.

Uczestnicy dożynek po części oficjalnej, mogli obejrzeć program artystyczny i spróbować kuchni regionalnej. Na zakończenie festynu wystąpił Iwan Komarenko, a po nim uczestnicy bawili się na wspólnej zabawie tanecznej.

Ad

 

Panie z KGW w Małym Klinczu, zwyciężczynie konkursu na Najlepszy Wieniec Dożynkowy

Wieniec przygotowywałyśmy przez 3 tygodnie. W koronie wieńca jest gorczyca, kłosy jęczmienia, len, gryka i rajskie jabłuszka, a krzyż układałyśmy pincetą po jednym ziarenku przez cały tydzień. Pomysły były nasze wspólne, ale wszystkie wkładałyśmy w to całe serce. My byłyśmy rolniczkami, a teraz jesteśmy na emeryturach i mamy czas, żeby teraz zająć się robieniem wieńca.

Mariola i Dariusz Starkowie, starostowie dożynek

To dla nas wielki zaszczyt być starostami dożynek. Prowadzimy od 25 lat 70 hektarowe gospodarstwo w Niedamowie. Hodujemy bydło i trzodę chlewną. Tegoroczne żniwa już mamy prawie zakończone, została jeszcze do skoszenia gryka, ale przy dobrej pogodzie damy sobie z tym radę w przyszłym tygodniu. W tym roku, przez deszczową pogodę, trzeba było zboże z pola kraść, ale na plony nie można narzekać.

Danuta Szczepańska, sołtys Niedamowa

Do dożynek przygotowywaliśmy się bardzo długo, ale ludzie są tutaj bardzo chętni do pomocy, więc wszyscy się w to włączyli. Niestety pogoda nie dopisała, ale jakie żniwa, takie dożynki, bo przecież tego lata też bardzo dużo padało. W Niedamowie jest bardzo dużo rolników, którzy się rozwijają, korzystają z unijnych dotacji i to widać, bo wioska wciąż pięknieje. Mamy nadzieję, że dzięki władzom gminy, dorobimy się jeszcze boiska Orlik i remontów dróg, ponieważ, to drogi są naszym największym mankamentem.

Julian Szczypior, nagrodzony odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”

To pierwsza moja taka nagroda, więc jestem bardzo zaskoczony, ale i zadowolony. Ja w moim gospodarstwie hodują bydło opasowe i uprawiam 30 ha ziemi. Tegoroczne żniwa były jednymi z trudniejszych, które pamiętam. Ale zbiory są udane, więc nie można narzekać. Trochę nam pogoda przeszkadzała, ale z tego co widzę, to chyba już wszyscy zdążyli zebrać zboże, więc w Niedamowie jesteśmy już po żniwach.

 

Wyróżnieni odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznaną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
Dariusz Stark
Grzegorz Muchowski
Marian Fajtek
Julian Szczypior
Wojciech Smuczyński
Władysław Meyer
Tadeusz Bucław
Piotr Stark
Roman Lemańczyk
Ludwik Ciepliński

Wyróżnieni nagrodami wójta gminy Kościerzyna:
Łukasz Grosz
Marcin Wajer
Józef Zabrocki
Piotr Szostak
Jarosław Dobbek
Ryszard Wardyn
Adam Jaszewski
Zbigniew Strahl
Zbigniew Lipski
Józef Cybula

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze