Kultura Powiat kartuski Samorząd

DNI POWIATU KARTUSKIEGO 2017

Wiele atrakcji i to nie tylko muzycznych czekało na zgromadzonych podczas XIV  Dni Powiatu Kartuskiego. Tłumy chętnych przybyły na festiwal ,,Ludzie dla ludzi”. Zgromadzeni nie zawiedli się również w trakcie koncertów głównych gwiazd obu wieczorów.

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia festiwalu były targi organizacji pozarządowych ,,Ludzie dla ludzi”. W przeciwieństwie do zeszłego roku pogoda naprawdę dopisała i stanowiska NGO były pełne zainteresowanych. Również same organizacje nie zawiodły. Na imprezie tak dużej rangi nie mogło zabraknąć reprezentantów Rady Organizacji Pozarządowych. Na imprezie pojawili się m.in. Dariusz Zelewski, Mariusz Florczyk, Zyta Górna, Milena Bronk, Piotr Chistowski, czy też Tadeusz Podymiak. To właśnie reprezentowane przez nich organizacje zadbały o rozrywkę dla zgromadzonych.  Chętni mogli wziąć udział w giełdzie używanych książek, zapoznać się z doświadczeniami sensorycznymi, czy wziąć udział w konkursie wiedzy o III sektorze.

,,W jedności siła”

Dni  Powiatu swoją obecnością uświetnili przedstawiciele zaprzyjaźnionych powiatów z całej Polski. Pojawili się starostowie z Zakopanego oraz Łowicza.  Nie była ich to pierwsza wizyta w naszym regionie. Nie zabrakło również reprezentantów Świdnicy oraz – co było nowością – przedstawicieli powiatu poznańskiego. Pięknie ujął to Krzysztof Figat, starosta Łowicza. Jego słowa ,,To właśnie w jedności jest siła” wywołały aplauz u zgromadzonych. Zauważył także, że samorządowcy nie robią tych spotkań dla siebie nawzajem, a dla przyszłych pokoleń. Stwierdził, że każde spotkanie młodych, które się odbędzie dzięki współpracy powiatów jest dowodem na to, że praca samorządów nie idzie na marne.  Podał przykład wspólnego obozu dla najzdolniejszych uczniów z powiatów kartuskiego i łowickiego, który odbywa się w Jastrzębiej Górze.
Reprezentant Poznania dodał, że ma nadzieję, że to spotkanie jest początkiem długiej i owocnej współpracy na wielu płaszczyznach.
Każdy z wymienionych powiatów przygotował również swoje stoiska. Goście przybyli na imprezę mogli raczyć się doskonałymi serami pochodzącymi spod Tatr czy też spróbować łowickich miodów i świdnickich win. Każdy powiat chciał dać ludziom ,,coś od siebie”.

Pokazy regionalizmu

Poza tym na festiwal licznie przybyły Koła Gospodyń Wiejskich z naszego powiatu. Pierwszego dnia w Kartuzach gościły gospodynie z Kolonii, Paczewa, Sławek  oraz Kaszubianki z Kamienicy Szlacheckiej. Następnego dnia dołączyły do nich również Jezioranki z Gowidlina.
Oczywiście  nie były to jedyne atrakcje czekające na zgromadzonych.  Wszystkich amatorów lokalnych trunków czekał ,,Festiwal Nalewki Kaszubskiej”. Chętni mogli spróbować wyrobów kaszubskich mistrzów. Na konkurs wpłynęło 50 nalewek, zarówno tych najpopularniejszych, jak i rzadziej spotykanych, jak nalewka z chleba świętojańskiego. Zwycięski trunek przygotował Adam Dziubek. Jego nalewka z czarnego bzu okazała się być bezkonkurencyjna.

Komentarze