Rolnictwo Zapowiedzi

Dożynkowa niedziela w powiecie kartuskim

Uroczystości dożynkowe mają zarówno charakter religijny, świecki jak i ludowy, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. Tak będzie w najbliższą niedzielę, 25 sierpnia, aż w czterech gminach powiatu kartuskiego.

Najwcześniej rozpoczną się te w Przodkowie. Na 12.30 zaplanowana jest zbiórka na placu przy kościele, a o 13.00 rozpocznie się msza święta koncelebrowana. Po niej przez całą miejscowość przejdzie – przejedzie korowód dożynkowy. Na stadionie o 14.30 wójt Andrzej Wyrzykowski dokona oficjalnego otwarcia przodkowskich dożynek. Wówczas będzie miało miejsce przekazanie bochna dożynkowego na ręce włodarza gminy. Od 15.00 na scenie występować będą kolejno Zespół Regionalny „Przodkowianie” oraz Przodkowska Orkiestra Dęta. O 16.00 swój debiut w grze na bębnach zaliczą panie ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych „Jezioranki”. Pół godziny później scenę przejmie Karpowicz Family. Na 18.00 zaplanowano koncert kolejnej śląskiej gwiazdy Mona Lisy. O 19.30 uhonorowane zostaną wszystkie uczestniczące w dożynkach sołectwa. Potem to już nic tylko ruszyć do tańca podczas koncertu Dżianiego i Cygańskich Gwiazd.

Świętowanie w stolicy Kaszub

W ramach kartuskich dożynek o 13.30 odprawiona zostanie Dożynkowa Msza Święta w Kolegiacie. Nieco ponad godzinę później nastąpi powitanie gości i mieszkańców oraz przekazanie władzom gminy bochna chleba przez starostów dożynkowych. Od 16.00 trwać będą również Sołeckie Rozegraceje, czyli rywalizacja poszczególnych sołectw z terenu gminy Kartuzy w wyjątkowo ciekawych konkurencjach. Podsumowanie tego turnieju będzie miało miejsce o 19.00. Przy tej okazji wręczone zostaną również nagrody dla najpiękniejszego wieńca i kołacza dożynkowego. Po tym jeszcze kolejny konkurs dla publiczności z atrakcyjnymi nagrodami. O 19.40 rozpocznie się koncert Se7en.

Kaszubskie Dożynki

31. dożynki w Sierakowicach zostaną otwarte przez wójta Tadeusz Kobielę o 15.30. Zaraz po tym  wręczone zostaną odznaczenia od Polskiego Związku Pszczelarskiego, a także nagrody w ramach gminnego konkursu „Piękna Wieś Pomorska”. W trakcie dożynek rozegrany zostanie Turniej Sołectw Gminy Sierakowice. Z pewnością towarzyszyć mu będzie wiele emocji  i dobrej zabawy.  Dodatkowo konkurencje „podkręci” losowanie nagród w loterii. Do rywalizacji, tym razem kulinarnej staną również Koła Gospodyń Wiejskich. Wyniki zostaną ogłoszone o 21.00. Tradycyjnym elementem dożynek jest również konkurs na najpiękniejszy wieniec i kołacz dożynkowy. Jego wyniki zostaną ogłoszone tuż przed 20.00. Między 16.00 a 20.00 na scenie gościć będą lokalni artyści: Ania Brzeska oraz Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” . Potem pałeczkę przejmie Kapela CIUPAGA.

Święto plonów w Sulęczynie

Dożynki gminne w Sulęczynie rozpoczną się o godz. 14:00 Mszą Świętą Dożynkową w  Kościele pw. Św. Trójcy w Sulęczynie. Następnie wszyscy przejdą na plac przy GOK-u. Tam oficjalnie i z pewnością po kaszubsku powita wszystkich wójt Bernard Grucza. Starości dożynkowi przekażą chleb na ręce włodarza gminy, a ten wraz z członkami Rady Gminy podzieli go pomiędzy mieszkańców. Podczas imprezy wystąpi orkiestra Tuba Band i Schola Św. Anny. Zaplanowano konkursy dożynkowe, wręczenie nagród w konkursie „Piękna wieś”, a także turniej gry w „Baśkę”. O atmosferę muzycznej biesiady zadba zespół Two Voices.

S.SZ

Komentarze