Powiat kościerski Samorząd

PO RAZ DRUGI JEDNOGŁOŚNE ABSOLUTORIUM

8 mln zł wypracowanej nadwyżki i spadek zadłużenia o kolejne 10 % – to największe ubiegłoroczne sukcesy zarządu powiatu kościerskiego. Za te działania, w środę radni powiatowi udzielili zarządowi jednogłośnego absolutorium.

Działania władz powiatu doceniono przede wszystkim za konsekwentną realizację Programu Naprawy Finansów. Jego głównym celem jest obniżenie zadłużenia, które zmniejszyło się z 55 do 43%. Za te działania wiele słów uznania odebrała, świętująca tego dnia imieniny, starosta Alicja Żurawska.

Skuteczne oszczędzanie

Zarządowi udało się w 2016 r. zrealizować dochody na poziomie 100,4 procent, a wydatki w 93 procentach. Jednocześnie wypracowano ponad dwukrotnie wyższą nadwyżkę budżetową od zakładanej. Zdaniem komisji rewizyjnej było to zasługą działań oszczędnościowych zarządu. – Jesteśmy pod dużym wrażeniem, przede wszystkim pod względem oszczędności w wydatkowaniu środków oraz tego, że potrafiliście tak skutecznie tymi pieniędzmi gospodarować – mówił Jan Dittrich, przewodniczący komisji rewizyjnej, która jednogłośnie apelowała o udzielenie zarządowi absolutorium.

Odeszły demony

Słów uznania nie szczędzili też radni opozycji, którzy chwalili determinację i konsekwencję zarządu w realizacji Programu Naprawy Finansów powiatu kościerskiego. – Zarząd powiatu spłacił kredyt zaufania, który został mu udzielony przed rokiem – mówił radny Andrzej Hinc. Zadłużenie powiatu na koniec 2016 roku wyniosło 31.705.243, 68 zł i zmniejszyło się w stosunku do roku poprzedniego o 10,16 procent. – Udało nam się zrealizować budżet o wiele lepiej, niż to zakładaliśmy na początku 2016 roku – podkreślała w swoim sprawozdaniu starosta Alicja Żurawska. W poetyckich słowach poprawiającą się sytuację finansową powiatu ocenił radny Grzegorz Brzoskowski. – Znad powiatu odeszły złe demony. W poprzedniej kadencji zastanawialiśmy się nad tym, czy w ogóle udzielić zarządowi absolutorium,  a teraz udzielamy go jednomyślnie – podkreślał radny.

acd.

Przy okazji sesji absolutoryjnej, przeprowadziliśmy wywiad ze Starostą Kościerskim – Alicją Żurawską

Red.: Pani starosto, to kolejny udany rok i kolejne udane absolutorium?

Alicja Żurawska: Tak, jestem bardzo zadowolona z wypowiedzi radnych podczas sesji absolutoryjnej, szczególnie z wypowiedzi radnych, którzy teoretycznie są opozycją. Były to słowa uznania i wsparcia. I za to serdecznie dziękuję. Udało nam się zrealizować budżet o wiele lepiej, niż to zakładaliśmy na początku 2016 roku. Nadwyżka budżetu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, bo wypracowaliśmy nadwyżkę w kwocie ponad 8 mln 400 tysięcy złotych. Z tego 5 mln zł to są tzw. twarde pieniądze na koncie i są one zabezpieczone na realizację tych dzisiejszych potrzeb, które będziemy mieli w 2018 roku, kiedy zakończymy Program Postępowania Naprawczego.

Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Kuriera Kaszubskiego.

Komentarze