Gmina Sulęczyno

Dziękowali za plony z dwóch lat

Sulęczyno. Święto rolników

Uroczysta msza święta, korowód dożynkowy, występy i biesiada kaszubska – tak wyglądało sulęczyńskie święto plonów. Nie zabrakło akcentów sierpniowej nawałnicy, ale przede wszystkim królowała dobra zabawa.

Jak wskazuje tradycja rolnicy z terenu gminy przybyli do miejscowego kościoła aby złożyć podziękowania za zebrane plony. Jednak ich wieńce i chleby były symbolem żniw z dwóch lat, a to za sprawą ubiegłorocznej sierpniowej nawałnicy

Trudne żniwa, dobry chleb

Zgodnie z kaszubskim obyczajem jako owoc trudnej pracy rolników starości dożynek Renata i Bodgan Malek z Borka przekazali na ręce wójta Bernarda Gruczy bochen chleba. Został on podzielony wśród zgromadzonych.

Miniony rok nie tylko ze względu na wydarzenia sierpniowe, ale przede wszystkim z powodu nieodpowiednich warunków pogodowych był trudny dla pracujących na roli. Nie pozostało to bez echa podczas wystąpień gości. Dożynki były więc okazją do rozmowy na temat sytuacji rolnictwa w gminie. Mimo niezbyt kolorowych perspektyw uczestnicy imprezy oddali się zabawie.

Konkursy i śpiew

Na scenie zaprezentował się kaszubski zespół Motylki oraz prafialna Schola św. Anny. Wielką owacją przywitano też zespoł „Słowiańska Dusza”. W różnorodnych konkurencjach rywalizowały ze sobą poszczególne sołectwa. Na wszystkich uczestników czekały drobne upominki. Wyróżniono również uczestników etapu gminnego konkursu „Piękna Wieś”. Na zakończenie mieszkańcy mogli bawić się do późnych godzin wieczornych z zespołem tanecznych Twist Band.

 

S.SZ

 

Komentarze