Wokół nas

,,Dzielimy się z nimi pomocą, bo oni nadal jej potrzebują”

Caritas parafii p.w. NMP w Kartuzach przy pomocy wolontariuszy i sponsorow zorganizował po raz kolejny festyn, w ramach którego zbierano środki na pomoc dla poszkodowanych mieszkańców z parafii Silno z gminy Rytel.

                                   

Po wielkiej tragedii jaką była nawałnica z sierpnia ubiegłego roku w ramach pomocy dla poszkodowanych przez nią ruszyła akcja ,,Parafia Parafii”. Włączyła się w nią parafia kolegiacka z Kartuz. Jej przedstawiciele pojechali do miejscowości Silno w gminie Rytel, aby zobaczyć ten ogrom tragedii.
– Odwiedzaliśmy tę parafię, widzieliśmy co się stało, jednak jak człowiek tego nie przeżył, to nie jest w stanie tego zrozumieć – mówi Elżbieta Szyler, przewodnicząca Caritasu parafialnego.
Od samego momentu powstania inicjatywy parafianie włączyli się aktywnie w akcję. Jednym z efektów był pierwszy festyn z ubiegłego roku, na którym zbierano środki dla poszkodowanych.

Frekwencja dopisała

27 maja Caritas po raz drugi przeprowadził podobną inicjatywę.
– Mamy doświadczenie i wiemy, że akcja przynosi wymierne efekty. Na nasze zaproszenie pojawiło się wielu wolontariuszy rozumiejących sytuację i chcących pomóc. Otrzymaliśmy dużą pomoc od wielu sponsorów. Na szczęście na naszym terenie są firmy, które są w stanie pomóc i chętnie to czynią – zwierza się Elżbieta Szyler.
Dobra pogoda i organizacja sprzyjały frekwencji. Uczestnicy festynu mieli miejsce aby usiąść, posilić się, a przy okazji zobaczyć co organizatorzy przygotowali dla nich. Wystąpiły ,,Słoneczka” ze szkoły nr. 2 i Łapalicka Orkiestra Dęta. Zbierano środki w różny sposób, m.in. przez licytacje.
– Zdajemy sobie sprawę, że potrzeby są tam przeogromne, nie jesteśmy w stanie wynagrodzić wszystkich strat spowodowanych nawałnicą, ale na ile się możemy, na tyle się staramy. Jest to taka nasza solidarność z ludźmi poszkodowanymi przez ten potężny żywioł – podsumowuje akcję przewodnicząca Caritasu kolegiackiej parafii.

Komentarze