Gmina Żukowo Powiat kartuski Wokół nas

F. BERGAŃSKI I M. MAKURAT WYRÓŻNIENI „LAUREM PRZEDSIĘBIORCÓW”

Przedsiębiorcy powiatu kartuskiego 26 października wybrali spośród swojego grona  tych najlepszych. Nagrodę główną odebrał Franciszek Bergański, właściciel działającej od 26 lat na rynku firmy FB-Jelcz z Chwaszczyna. Wyróżnienie otrzymał również Mirosław Makurat, właściciel firmy AutoMiras za wzorowe zorganizowanie relacji pracodawca- pracownik młodociany.

Gala Przedsiębiorców to wspólne dzieło oddziału kartuskiego Pracodawców Pomorza, Fundacji „Kaszubskie Kamienie” i Gminy Żukowo, która użyczyła przestronnej sali w nowej strażnicy OSP. Zgromadziła grubo ponad setkę gości. Wśród nich władze regionalne Pracodawców Pomorza, włodarzy gminy Żukowo i Przodkowo, radni i przede wszystkim przedsiębiorcy. Wśród gości było widać błękitne mundury Piłsudczyków i oryginalne stroje przedstawicieli Związku Szlachty Tatarskiej. W gali wzięli udział także uczniowie ZSZiO w Kartuzach z opiekunem Iwoną Cyrocką.

Elita wśród mieszkańców

O roli stowarzyszenie i celach gali opowiedział – główna postać Pracodawców Pomorza w powiecie kartuskim Leon Czerwiński.

– Nasz konkurs pokazuje przedsiębiorców którzy w swoim życiu wykonali ogromną pracę dźwigając własne firmy na sam szczyt. Dodatkowo przez cały czas na tej drodze kierowali się właściwymi normami moralnymi. My chcemy takich ludzi wspierać, pokazywać jako najlepszy przykład kaszubskiej pracowitości i zaradności.

Współgospodarz spotkania burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski w swoim wystąpieniu wytłumaczył dlaczego patronem eventu została gmina.

– Elitą wśród naszych mieszkańców są przedsiębiorcy. To dzięki wam jest ona jedną z najprężniejszych w kraju. Potwierdzają to zdobyte laury w tym Godło „Teraz Polska”. Na terenie gminy działa prawie 6 tysięcy podmiotów gospodarczych na 35 tys. mieszkańców. To procent niebywały w kraju. To wasza siła, przebojowość i inicjatywy są motorem napędowym rozwoju gminy.

Od medalu po laury

Gali towarzyszy zawsze ogłoszenie konkursu na „Laur Przedsiębiorcy”. W tym roku nominowanych zostało 5 osób: Paweł Bladowski, Franciszek Bergański, Mariusz Florczyk, Mirosław Makurat i Mieczysław Woźniak.

Komisja konkursowa zadecydowała, że główną nagrodę otrzyma Franciszek Bergański, prezes firmy FB-Jelcz. Przyznano też jedno wyróżnienie, a otrzymał je Mirosław Makurat właściciel firmy AutoMiras.

Wcześniej Piłsudczycy udekorowali Mieczysława Woźniaka, przewodniczącego rady powiatu srebrnym medalem „Za Zasługi dla Piłsudczyków”.

Spore zaciekawienie wśród obecnych nadanie gospodarzowi uroczystości Leonowi Czerwińskiemu tytułu „Murza” czyli szlachcic przez władze Związku Szlachty Tatarskiej, byłego Księstwa Litewskiego.

Otaczają opieką

Podczas gali zaprezentowali się zwycięzcy konkursu „Złotówka na Start”. Organizowany jest on w kartuskim ZSZiO i promuje ciekawe pomysły uczniów na swój biznes. Wśród zwycięzców edycji tegorocznej znalazły się takie inicjatywy jak Prywatne Studio Nagrań, Edukacyjna Cukierenka czy firma oferująca interesujące show na eventach i nowoczesną reklamę.

Wypełnieniem gali była prezentacja Katarzyna Żmudzińskiej wicedyrektor ds. Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Galę zakończył profesjonalny jak zawsze występ „Czarodziejów z Kaszub”.

D. Tryzna

Mirosław Makurat – właściciel firmy Auto Miras

To dla mnie ogromny zaszczyt, ale wyróżnienie należy się całemu zespołowi, w szczególności naszemu koordynatorowi ds. edukacji zawodowej, naszym majstrom, blacharzom, lakiernikom, którzy na co dzień współpracują z pracownikami młodocianymi i uczą ich. Nikogo nie trzeba przekonywać, że biznes powinien współpracować ze szkołami, że taka współpraca daje konkretne, wymierne i długofalowe korzyści. Praca nad połączeniem obszarów nauki i biznesu jest naszym cywilizacyjnym obowiązkiem.

Jakiś czas temu złożyliśmy projekt dotyczący edukacji zawodowej skierowany do szkół gimnazjalnych. Dziś to są już ostatnie klasy szkół podstawowych. Głównym celem tych działań jest popularyzacja wśród uczniów kształcenia zawodowego w systemie dualnym. Po to, by uczniowie wiedzieli, że karierę zawodową można zaplanować inaczej. Ten program dał nam spektakularny sukces. Wcześniej mieliśmy problemy z pozyskiwaniem młodych do nauki zawodu. Po tym programie, w tym roku, mieliśmy ponad 100 chętnych, spośród których wybraliśmy 19. Dziś w sumie mamy 42 uczniów uczących się zawodów.

Chcę podziękować. Przede wszystkim władzom powiatu za możliwość współpracy w systemie dualnym. Według mnie to jeden z najlepszych systemów nauki zawodu i życia. Także Cechowi Rzemiosł Różnych w Kartuzach za wsparcie merytoryczne i finansowe. No i oczywiście wielkie podziękowania należą się samorządom gmin Żukowo i Przodkowo. Kiedy nasz uczeń skończy szkolenie zawodowe i zdobędzie dyplom czeladnika dostajemy od nich częściowy zwrot kosztów wykształcenia pracownika młodocianego.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze