Gmina Dziemiany Konkursy Patronujemy

FESTIWAL KASZUBSKICH TRUNKÓW

Amatorzy domowych nalewek i wszystkie panie z kół gospodyń wiejskich powinny w najbliższy czwartek stawić się w Dziemianach. Odbędzie się tam konkurs tych kaszubskich trunków, a najlepsi wytwórcy otrzymają cenne nagrody.

Konkurs organizowany jest przez Ośrodek Kultury w Dziemianach i miejscowe KGW. Uczestnikiem może być każdy wytwarzający amatorsko nalewki w warunkach domowych, bez przeznaczenia komercyjnego. Trunki należy donieść na pół godziny przed rozpoczęciem konkursu.

Żywotność tradycji

Nalewki oceniane będą w czterech kategoriach:owocowe, wiśniowe, ziołowe i pozostałe. –   Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie nalewki w butelce o pojemności co najmniej 0,2 litra – mówi Dariusz Turzyński, dyrektor OK w Dziemianach. Każdy z trunków będzie oceniany przez specjalne jury, które pod uwagę będzie brało: klarowność, kolor, bukiet, moc, kwasowość, cukier oraz ogólne wrażenie. – Co roku mamy kilkadziesiąt nalewek, to dowód na żywotność tej tradycji w kaszubskich domach – przekonuje Dariusz Turzyński. Konkurs odbędzie się w najbliższy czwartek w chacie kaszubskiej w Dziemianach o godzinie 17:00.

acd

Komentarze