Gmina Żukowo Kultura

FESTYN KASZUBSKI Z CHARYTATYWNYM ELEMENTEM

Tłumy przewinęły się w niedzielne popołudnie podczas XII Festynu Kaszubskiego w Baninie.

Festyn otworzyli burmistrz Wojciech Kankowski wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Witoldem Szmidtke, proboszczem ks. dr. Danielem Knapińskim oraz Elżbietą Pryczkowską – prezesem Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie, głównym organizatorem imprezy.

Występy

Na estradzie królowała kaszubszczyzna i to zarówno w wydaniu tradycyjnym, jak i współczesnym. Licznie zebranej widowni bardzo podobały się piosenki zespołu „Spiéwné kwiôtczi”. Solo wystąpiła Weronika Pryczkowska – studentka III roku Akademii Muzycznej. Po niej kapela „Bufet” z Kartuz. Grupa „Amatizernoga” zaprezentowała spektakl teatralny. Głównym punktem programu był występ finalistów ubiegłorocznej edycji Kaszubskiego Idola. Dziesięciu wokalistów śpiewało po kaszubsku zarówno oryginalne utwory, jak i tłumaczenia przebojów światowych.

Dodatkowe atrakcje

Na placu festynowym było także wiele atrakcji, począwszy od ciast i chleba ze smalcem, a kończąc na karuzeli i zjeżdżalni. Były także stoiska z makijażem, inne promowały zdrowy styl życia. Szczególnym wyróżnikiem były dwa stoiska z pamiątkami kaszubskimi.

Odbyły się rozgrywki piłkarskie. Zwyciężyła młodzież z Banina przed Przyjaźnią, Pępowem i Miszewem.

Banino pomaga

Uczestnicy festynu nie pozostali też bierni wobec nieszczęścia, jakie dotknęło dużą część Kaszub. Na pomoc poszkodowanym zlicytowano trzy piękne obrusy kaszubskie przekazane przez hafciarkę z Banina Aleksandrę Hinc.

nad. Jan Dosz/opr. M.W.

Komentarze