Gmina Kościerzyna Gmina Żukowo Kultura Powiat kościerski

FINAŁ KONKURSU „KASZUBI WCZORAJ I DZIŚ”

Dwie osoby z powiatu kościerskiego i trzy z powiatu kartuskiego znalazły się w siódemce laureatów wojewódzkiego konkursu „Kaszubi wczoraj i dziś”. W pierwszej trójce najlepszych gimnazjalistów byli reprezentanci Swornegaci, Wielkiego Klincza i Żukowa. W piątek zwycięzcom pogratulowano i wręczono nagrody.

Wojewódzki Konkurs „Kaszubi wczoraj i dziś” organizowany jest od 8 lat przez Muzeum Ziemi Kościerskiej. Odbywa się pod patronatem Kuratorium Oświaty w Gdańsku, które laureatom przydziela 5 punktów dodatkowych, które uczniowie mogą wykorzystać podczas rekrutacji do szkół średnich. – To jeden z najważniejszych konkursów na Pomorzu – chwaliła nauczycielka ze Swornegaci, Marzena Borzyszkowska.

Bardzo wysoki poziom

Tegoroczna edycja konkursu poświęcona była najwybitniejszym artystom kaszubskim: Józefowi Chełmowskiemu, Marianowi Mokwie i Kazimierzowi Jasnochowi. – W etapie szkolny na całym Pomorzu wzięło udział ponad pół tysiąca gimnazjalistów – podsumowywał Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. Najlepsi uczniowie dwa tygodnie temu wzięli udział w półfinale i finale, a w ostatni piątek przyjechali ponownie by odebrać nagrody i wziąć udział w konferencji podsumowującej tegoroczną edycję.

Od Żukowa po Swornegacie

Wśród tegorocznych laureatów dominowali uczestnicy z powiatu kartuskiego i kościerskiego. – To uczniowie ze Swornegaci, Wielkiego Klincza, Żukowa, Sulęczyna, Gowidlina, a także z Brus i Lipusza – wymieniał Tadeusz Linkner, przewodniczący jury. Zwycięzcy otrzymali sprzęt elektroniczny, a także namioty i śpiwory. – To konkurs o wysokiej renomie. Pytania były wyjątkowo trudne, tym większe należą się zwycięzcom gratulacje – podkreślał dr Tomasz Siemiński, członek konkursowego jury.

acd

 

Bartosz Marczyk z Wielkiego Klincza, laureat II  miejsca

Wrażenia mam bardzo dobre, zająłem II miejsce i jestem bardzo szczęśliwy. Byłem pewien, że coś osiągnę, bo bardzo długo przygotowywałem się do tego konkursu. Był on naprawdę trudny, bo trzeba było poznać trzy postaci, znać ich biografię i dokonania. Mnie najbardziej zainteresowała postać Józefa Chełmowskiego, był to naprawdę ciekawy człowiek.

Marzena Borzyszkowska, nauczycielka ze Swornegaci

W konkursie bierzemy udział już po raz trzeci, ale po raz pierwszy udało nam się wzbić tak wysoko. W tym roku jesteśmy zadowoleni i szczęśliwi, że nasza uczennica zdobyła pierwsze miejsce. Konkurs w tym roku był wyjątkowo trudny, bo zazwyczaj dotyczył on biografii jednej osoby, a w tym roku aż trzech. Trzeba było poznać ich życie, dokonania. Konkurs „Kaszubi wczoraj i dziś” cieszy się, moim zdaniem, wielkim uznaniem, bo ważne są też punkty, które uczniowie mogą zyskać, a te pomagają w rekrutacji do szkół średnich.

Tadeusz Linkner, przewodniczący jury konkursu 

Tematyka konkursu była trudna, ponieważ tematyka była mocno oddalona od literackich treści, a o malarzach nie wiele się pisze. Ale przygotowanie uczestników było doskonałe. Ja byłem zdziwiony, że ci uczestnicy radzili sobie z niekiedy bardzo trudnymi zagadnieniami. Cieszymy mnie również to, że wśród laureatów są uczniowie z bardzo różnych szkół od Żukowa aż po Swornegacie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze