Gmina Kościerzyna

Garczyn. Zlot Harcerzy – JAMBOREE GARCZYN 2018

Harcerze z całej Polski odwiedzają Garczyn

Od 8 sierpnia harcerze z różnych części Polski i świata uczestniczący w Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego w Gdańsku przybywają do Garczyna, gdzie korzystają z dobrodziejstw ośrodka. Punktem kulminacyjnym zlotu, będzie wtorkowy uroczysty apel, harce i wspólne ognisko.

Na terenie Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie trwa Zlot Harcerzy – JAMBOREE GARCZYN 2018, który jest potkaniem harcerzy, nawiązującym do historycznego zlotu z roku 1932, który wizytował Prezydent RP Ignacy Mościcki.

Każdego dnia do PCM Garczyn przyjeżdża grupa 50 skautów którzy pomagają przy utrzymaniu ośrodka a następnie korzystają z dobrodziejstw PCM czyli pływanie na jachtach, wspinaczka i strzelectwo. W tym czasie druga grupa w liczbie 100 osób odwiedza Kościerzynę, gdzie  zwiedzają miasto.

– Harcerze spędzają czas w ośrodku  z podziałem na dwa elementy: służba i harce. Służba, czyli element, podczas którego wykonują proste prace porządkowe polegające na odchwaszczaniu miejsc zieleni, malowaniu barierek, porządkowaniu pozostałości jeszcze skutków ubiegłorocznej nawałnicy. Potem jest wspólny posiłek, a po nim oferujemy różne aktywności na terenie Powiatowego Centrum Młodzieży – tłumaczy Marek Wołoszyk, dyrektor PCM w Garczynie.

Wizyta w miasteczku skautowym

  1. sierpnia dzięki wsparciu UG Kościerzyna harcerze i zuchy mogli odwiedzić na Wyspie Sobieszewskiej miasteczko skautowe gdzie młodzież była goszczona przez skautów. Podczas wizyty obecni byli również funkcjonariusze kościerskiej komendy, którzy przeprowadzili pokaz z udziałem psów policyjnych.

Huczne podsumowanie

Już jutro o 13:00 odbędzie się uroczyste podsumowanie całego wydarzenia. Udział w nim weźmie Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski. Tego dnia zaplanowano harce wodne nawiązujące do Światowego Zlotu Skautów Wodnych w Garczynie z 1932 roku, uroczysty apel, wspólne ognisko, a także Dzień Otwarty Powiatowego Centrum Młodzieży, podczas którego chętni będą mogli skorzystać z atrakcji oferowanych przez ośrodek.

KL

Komentarze