Gmina Kościerzyna

Gm. Kościerzyna. Dostaną dofinansowanie z Programu Przebudowy Dróg Gminnych i Powiatowych.

Wywalczyli kasę na „schetynówkę”

Po długich staraniach władzom gminy Kościerzyna udało się pozyskać dofinansowanie z Programu Przebudowy Dróg Gminnych i Powiatowych, popularnie nazywanych schetynówkami. Z oszczędności w programie samorząd otrzyma 1 mln 363 tys. zł na modernizację ulicy Kościerskiej w Łubianie.

 

Inwestycja jest już w trakcie realizacji. Po trzech ogłaszanych przetargach udało się wyłonić wykonawcę. Za 2 mln 400 tysięcy złotych wykona ją firma z powiatu bytowskiego.

Byli czujni i sprawdzali

Inwestycję w Łubianie władze gminy zapowiadały już w ubiegłym roku. Bezskutecznie starały się też o dofinansowanie z rządowego programu. – Byliśmy trzeci na liście rezerwowej. Ale śledziliśmy przebieg programu i byliśmy w stałym kontakcie z biurem wojewody – mówi Grzegorz Piechowski, wójt gminy Kościerzyna. Ostatecznie okazało się, że dwa samorządy z pomorskiego nie skorzystały z dofinansowania, bo nie mogły rozstrzygnąć przetargów na budowę dróg. Po te środki chętnie sięgnęła gmina Kościerzyna. – Dostaliśmy informację od pana wojewody, że środki są i potwierdziliśmy, że jesteśmy gotowi na podpisanie umowy – dodaje wójt Piechowski. Inwestycja będzie się składała z dwóch etapów. W pierwszym zostanie zmodernizowana ulica Kościerska od drogi krajowej do Zakładu Porcelany Stołowej. Powstanie tam też chodnik i ścieżka rowerowa, a na skrzyżowaniu przed torami rondo. – To było bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, szczególnie dla osób, które nie znały Łubiany. Teraz poprawimy bezpieczeństwo i komfort jazdy – podkreśla włodarz gminy. W drugim etapie samorządowcy chcą zmodernizować drogę od torów do dworca PKP wraz z przylegającym do niego placem. Inwestycja ma być gotowa do października tego roku.

ad

 

 

Komentarze