Kultura

GM. KOŚCIERZYNA. GRAJĄ, SPIÉWAJĄ I TUŃCËJĄ JU 25 LAT!

Są kaszubską wizytówką gminy Kościerzyna i całego powiatu kościerskiego. To Kaszubski Zespół Folklorystyczny „Kaszubskie Nuty” z Nowego Klincza, który świętował jubileusz 25-lecia istnienia. Uroczystą galę w iście oskarowej oprawie zorganizowano w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowym Klinczu.

Na widowni zasiedli dawni członkowie, muzycy oraz władze samorządowe i oświatowe. Zespół nagrodził ich jubileuszowymi statuetkami i zaprezentował najpiękniejsze tańce i utwory kaszubskie ze swojego repertuaru.

Wëprzidnielë zasłużonëch

Kaszubskie Nuty powstały 25 lat temu, w tym samym czasie kiedy tworzył się samorząd gminny. Miały być miejscem integracji mieszkańców i okazją rozwoju dla uczniów szkoły w Nowym Klinczu. – Kaszubskie Nuty to zespół rodzinny, jego członkowie liczą od 4 do nawet 70 lat – opowiada obecny kierownik grupy, Tomasz Derra. Jego ojciec Józef wraz z nauczycielką Krystyną Freda zakładali zespół w 1992 roku. Ich zasługi uhonorowano wręczeniem Medali Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Nie spodziewałam się tylu ciepłych słów, dziękuję za to wyróżnienie i docenienie. Jako mama czy babcia już teraz Kaszubskich Nut chciałam Wam pogratulować – mówiła wzruszona Krystyna Freda, chwaląc przygotowanie jubileuszowej gali. Pomiędzy występami członkowie zespołu wręczali Statuetki Kaszubskich Nut, które przyznano w siedmiu kategoriach. Nagrodzono nimi Adriannę Derrę, Martę Derrę-Mach, Krystynę Freda, Lidię Zblewską, Piotra Cichosza, Pawła Czarnowskiego oraz KGW w Nowym Klinczu, Starostwo Powiatowe w Kościerzynie i Zespół Ludowy „Szaranki”. Nagrodę specjalną wręczono Wójtowi Gminy Grzegorzowi Piechowskiemu, który z okazji urodzin przekazał zespołowi prezent w postaci nowego akordeonu. – Jest to instrument na wysokim poziomie i ja się z tego cieszę, że on trafił w dobre ręce. Mam nadzieję, że posłuży on rozwojowi całego zespołu – mówił włodarz gminy.

Darënczi i żëczbë

Wśród wielu życzeń i gratulacji, do zespołu trafiły również nowe stroje kaszubskie. – Wykorzystamy je na pewno. Bo utrzymanie zespołu, instrumenty, stroje, to bardzo ważna część naszej działalności – mówiła Grażyna Kobiela-Dzienisz, choreograf Kaszubskich Nut. Zespół prezentuje tradycyjne tańce i piosenki kaszubskie, które zaszczepia w młodym pokoleniu. – To jest nasz największy sukces, że kontynuujemy tę tradycję, że są wciąż młodzi ludzie, którzy chcą z nami tańczyć i śpiewać – podkreślał Tomasz Derra. Zachętą do tego są z pewnością koncerty i wyjazdy do wielu miejsc w Polsce i za granicą. Ostatnio zespół nawiązał bliską współpracę z grupą „Szaranki” z zaprzyjaźnionej gminy Pniewy, która również wystąpiła podczas jubileuszowej gali w Nowy Klinczu. – Taka przyjaźń pozwala na rozwój, na pewno naszego zespołu, bo jesteśmy młody zespołem. Kaszubskie Nuty są dla nas wzorem i zachętą dla naszej młodzieży – podkreślała Inez Kęsy z zespołu Szaranki. Na koniec w występie finałowym można było podziwiać wspólne tańce „Kaszubskich Nut” i „Szaranków”, a o przemiłą atmosferę zadbali licznie zgromadzeni absolwenci zespołu. W trakcie poczęstunku wspomnień i śpiewów nie było końca! Nie zapomniano również o tych osobach, które były związane z zespołem, a już odeszły. Delegacja zespołu złożyła wiązanki kwiatów na grobach Marii Derra, Katarzyny Kugiel, Zygfryda Daszkowskiego i Janusza Szulca.

Tomasz Derra, kierownik zespołu

Sukcesów mamy mnóstwo i trudno byłoby je wszystkie wymienić. Ale myślę, że najważniejszym sukcesem jest zaszczepianie w ludziach młodych naszej tradycji, naszej tatczëznë. To jest myślę największy sukces, że dzieci chcą wciąż przychodzić i razem się wspólnie bawić, a przy tym przekazując wiele cennych wartości innym. W ciagu tych 25 lat przez zespół „przewinęło się” ponad 200 osób. Przez ten czas braliśmy udział w nieskończonej ilości festiwalach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Myślę, że z powodzeniem reprezentujemy kaszubszczyznę!

Przemysław, członek kapeli

Bardzo podoba mi się folklor kaszubski. W zespole jest też ciężka praca, jestem członkiem kapeli i gram na trąbce. Staram się pomagać dzieciom w realizowaniu ich marzeń. Życzę zespołowi kolejnych sukcesów i spełnienia wszystkich marzeń artystycznych.

Piotr Cichosz, członek zespołu

Ja jestem od 10 lat w zespole. Każda próba to jest duża przyjemność i powód do radości. To jest okazja, żeby się spotkać, pogadać też. Dużą przyjemnością są też nasze występy i wyjazdy.

Agnieszka Adamczyk, członek zespołu

Ja już jestem 13 lat w zespole i to jest dla mnie druga rodzina. Mój brat był w zespole i chodziłam razem z nim na próby. Jest to praca, ale też spędzamy miło czas, uczymy się tańców, śpiewów.

Komentarze