Gmina Nowa Karczma Powiat kościerski

GM. NOWA KARCZMA. DZIEŃ STRAŻAKA

Dzień św. Floriana obchodzony jest przez strażaków, jako ich święto. W gminie Nowa Karczma Miejscowi strażacy – ochotnicy żwiętowali w trzech miejscowościach.

Rozpoczęto w Rekownicy, gdzie w miejscowym kościele św. Michała Archanioła miała miejce uroczysta msza św. w intencji strażaków. Podczas mszy kapelan strażaków ks. kan. Zbigniew Wysieckimówił o powołaniu strażaka. Przypomniał słowa św. Jana Pawla II, że strażacy niosąc pomoc bliźnim są wierni przykazaniu miłości. Strażacy podziękowali swojemu kapelanowi wręczając mu bukiet kwiatów.

Po mszy jej uczestnicy w uroczystym pochodzie przeszli do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, gdzie odbyła się świecka część obchodów.

Podziękowania i odznaczenia

Na uroczystości pojawili się przedstawiciele władz samorządowych ze starostą Alicją Żurawską, wójtem Andrzejem Pollakiem i przewodniczącym Rady Gminy Ryszardem Klinszmidtem. Strażaków zawodowych reprezentował komendant powiatowy st. bryg. Tomasz Klinkosz. Był też szef minnego Związku OSP Marek Wołoszyk oraz kapelan strażaków ks. Zbigniew Wysiecki. Oczywiście byli gospodarze muzeum – kurator Przemysław Rey oraz kustosz Małgorzata Gańska.

W tym dniu dziękowano druhom za ich pracę, zaangażowanie i ryzyko, jakie podejmują, by ratować życie ludzkie i majątek. Szczególnie dziękowano za ogromny wysiłek po sierpniowej nawałnicy. Mówiła o tym w swoim wystąpieniu pani starosta. Powiedziała, że nawałnica była dla druhów sprawdzianem, który zdali wzorowo. Pokazali, że są gotowi nieść pomoc w każdej porze dnia i nocy, a to, że kataklizm nie przyniósł strat w ludziach to w znacznej mierze jest zasługą uczestniczących w akcji ratunkowej strażaków.

Materialnym wyrazem uznania były odznaczenia. Trzech druhów udekorowano medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”. Złoty medal otrzymał Mariusz Ebertowski, Srebrny – Karol Lademann, a Brązowy Grzegorz Słomiński. Przyznano także dwie odznaki „Strażak Wzorowy”. Uhonorowani zostali nimi Marta Karczyński i Oskar Czarnowski.

Poczęstunek w Grabówku

Po zakończeniu tej części obchodów obecni przenieśli się do strażnicy w Grabówku. Tam przygotowano integracyjną część obchodów – poczęstunek dla strażaków i ich gości.

MW

Andrzej Pollak, wójt gminy Nowa Karczma

Uroczystości z okazji Dnia Strażaka zorganizowane zostały w Muzeum Hymnu Narodowego z dwóch powodów. Mamy rok 100-lecia odzyskania niepodległości, dlatego postanowiono wzbogacić te obchody jakimś partiotycznym akcentem. Rozpoczęły się one odśpiewaniem hymnu narodowego w całości. Drugi powód: podczas nawałnicy praktycznie zniknął otaczający muzeum park. Władze muzeum chciały złożyć podziękowania za ich działania na terenie muzeum. Był to rok szczególny więc i podziękowania były szczególnie gorące.

Trzeba pamiętać, że nasi strażacy służą nie tylko mieszkańcom gminy. Po nawałnicy wyjeżdżali do Garczyna w gminie Kościerzyna, do gminy Lipusz i Dziemiany. Ale nawet działania na terenie naszej gminy często służą innym. Często strażacy wzywani są do wypadków drogowych, w których poszkodowane są osoby z różnych regionów.

Gmina docenia pracę strażaków i pomaga im. Po zakończeniu gruntownych remontów strażnic przyszła pora na doposażenie jednostek. O drobnym sprzęcie nie będę wspominał, ale jednostka w Nowej Karczmie dostała w tym roku duży wóz bojowy. Na najbliższej sesji 16 maja rada zadecyduje o zakupie małego pojazdu ratowniczego dla OSP w Grabówku.

 

Komentarze