Gmina Chmielno OSP Powiat kartuski

GMINA CHMIELNO. ŚWIĘTO STRAŻAKÓW.

Uroczyste Msze Św. z tej okazji odbyły się w Miechucinie, Chmielnie i Wygodzie Łączyńskiej. Po uroczystościach kościelnych druhowie świętowali dalej w swoich strażnicach gdzie czekały na nich podziękowania i niekiedy medale i odznaczenia.

Najwcześniej bo już 3 maja świętować zaczęli strażacy ochotnicy z Miechucina I Reskowa. Kościół pw. Św. Wojciecha i Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Miechucinie wypełnili druhowie , młodzi członkowie MDP ich rodziny ,znajomi ,przyjaciele.

Mszę odprawił  proboszcz Piotr Grabowski. W homilii nawiązał do strażackiej służby jako służby drugiemu człowiekowi.

-Można by powiedzieć że jesteście rycerzami, bo mundur dziś to jak kiedyś strój rycerski. Każdy mundur nosi się z dumą i trzeba pamiętać że mundur to też pewne zobowiązanie. Niech to błogosławieństwo umocni Was ,abyście mogli każdego dnia realizować tą waszą służbę dla innych.-życzył na końcu mszy.

Można na nich polegać

Na zakończenie mszy świętej głos zabrał druh Edmund Kwidziński wieloletni członek OSP Miechucino, dziś dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Podkreślił, że obchody święta jednostek OSP Reskowo i OSP Miechucino przypadają w szczególnym okresie – 100 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

-Należy spojrzeć na działalność druhów OSP także w kontekście historycznym. Dzisiejsi strażacy-ochotnicy są spadkobiercami i kontynuatorami oddziałów strażackich, które czynnie brały udział w walce o odzyskanie niepodległości. Dziś pewnie trudno sobie wyobrazić wspólnotę tej parafii bez działalności jednostek OSP z Reskowa i Miechucina. Proboszcz parafii także z pewnością nie wyobraża sobie, żeby druhów z OSP zabrakło na uroczystościach kościelnych – podsumował znaczenie OSP . Stwierdził że ton obu jednostkom nadają ich prezesi, którzy wszystkim są znani, ale pamiętać należy, że straż pożarna to duży organizm, składający się z wielu dobrze wyszkolonych i odpowiedzialnych strażaków – dodał E. Kwidziński.

Dariusz Tryzna

Czytaj więcej w wydaniu papierowym z dnia 08.05.201

Galeria zdjęć dostępnych na naszym Facebooku: https://www.facebook.com/pg/TygodnikKurierKaszubski/photos/?tab=album&album_id=827870860755225

 

Komentarze