Gmina Dziemiany Powiat kościerski Samorząd

GMINA DZIEMIANY NAJBOGATSZA W POWIECIE

Tradycyjnie co roku czasopismo „Wspólnota” publikuje ranking zamożności samorządów. Zamożność samorządów jest też przedmiotem zainteresowania Ministerstwa Finansów, które tworzy swoje zestawienie na potrzeby obliczania subwencji wyrównawczej.

Ranking „Wspólnoty” uwzględnia dochody własne samorządów i otrzymywane subwencje. Obliczone w ten sposób dochody są korygowane poprzez odjęcie „janosikowego” i dodanie skutków zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach, a następnie dzielone przez liczbę ludności jednostki samorządu terytorialnego. Ranking ministerstwa to wyłącznie podatkowe dochody gmin w przeliczeniu na mieszkańca.

Według „Wspólnoty”

Wśród 16 województw pomorskie jest na 12 miejscu. Dochody województwa to 202,64 zł na mieszkańca. Powiat kościerski, który pozyskał 827,78 zł na głowę, znalazł się na 62 miejscu na 314 powiatów w kraju. Wśród gmin przodują Dziemiany. W ubiegłym roku zarobiły 3498,18 zł w przeliczeniu na mieszkańca, co dało im 115 miejsce wśród 1559 gmin w kraju. Najniższe dochody 2841,66 zł na mieszkańca – ma miasto Kościerzyna. Daje mu to 82 pozycję wśród 314 miast powiatowych w Polsce.

Według ministerstwa

Dane rządowe twierdzą, że pod względem zamożności województwo pomorskie z dochodami podatkowymi 147,05 zł na mieszkańca znajduje się na 4 pozycji w kraju. Powiat kościerski jest na 174 pozycji w Polsce . Zarabia 129,26 zł na, a właściwie od mieszkańca. Na poziomie gmin prym wiodą Kościerzyny. Gmina ma dochody 1527,53 zł na mieszkańca, a miasto 1263,10. Za nimi plasują się Dziemiany – 974,71; Karsin – 973,37; Nowa Karczma – 951,89; Stara Kiszewa – 936,68; Lipusz – 915,96 i Liniewo – 878,29 zł/mieszkańca.

Jak czytać rankingi?

Ranking „Wspólnoty” stara się ująć wszystkie źródła dochodów samorządów. Ranking rządowy mówi jedynie o środkach, które samorząd zabrał – pod postacią podatków – mieszkańcom. Te pieniądze też mogą pójść na jakieś ważne dla lokalnej społeczności cele. Jednak dla mieszkańców ideałem jest taki samorząd, który ma sporo dochodów, ale nie zdobywa ich sięgając do kieszeni podatnika.

Poniżej publikujemy fragment rankingu „Wspólnoty” dotyczący powiatu kościerskiego. Tabelę jednak uzupełniliśmy jeszcze jedną rubryką. Nazwaliśmy ją „zaradność”. Są to wpływy do budżetu jst. pomniejszone o wpływy podatkowe. Czyli tylko to, co włodarze „zdobyli”, a nie to „co im się należało”. W takim ujęciu okazuje się, że podobnie, jak w rankingu „Wspólnoty” wśród gmin powiatu kościerskiego najlepiej wypada gmina Dziemiany, a najgorzej – miasto Kościerzyna. Jednak w środku tabeli są pewne zmiany. Liniewo wyprzedza Nową Karczmę, a Stara Kiszewa gminę Kościerzyna.

MW

Komentarze