Wokół nas

GMINA DZIEMIANY – NOWY POMOST NAD JEZIOREM JUŻ WKRÓTCE

Mieszkańcy gminy Dziemiany oraz turyści odwiedzający gminne kąpielisko mogą teraz zobaczyć, że na nim nic się nie dzieje. Ale to tylko pozory. Nowy pomost jest przygotowywany na zewnątrz i nad wodą zostanie tylko zmontowany. Wkrótce to nastąpi.

Jeden z najważniejszych problemów dziemiańskiego kąpieliska dotyczył pomostu. Jezioro, nad którym się on znajdował jest wyjątkowo niestabilne – według słów wójta poziom wody może zmienić się tam nawet o 120 centymetrów! Z racji na mało śnieżną zimę woda w jeziorze opadła wyjątkowo nisko, co odsłoniło dużą część starego, stacjonarnego pomostu, którego duży fragment znajdował się na brzegu.
Problemy

By zaradzić temu problemowi postanowiono postawić na nowe rozwiązanie, jakim jest pomost z pływającego betonu. Tu pojawiła się kolejna przeszkoda – pływające pomosty to bardzo wąska dziedzina, którą zajmuje się niewiele firm w kraju, a materiały trzeba ściągać aż z Szwecji. Doprowadziło to do tego, że samorząd musiał przekonywać firmy, by te chciały wystartować w przetargu.
Zmiany

Nowy pomost ma być dużo nowocześniejszy od poprzedniego. Będzie nie tylko szerszy, ale także dłuższy i w kształcie litery ,,T” oraz będzie posiadał przystań dla sprzętu wodnego. Kolejną zmianą na kąpielisku będzie budowa profesjonalnego domku ratownika, którego do tej pory na wybrzeżu brakowało oraz przebudowa sceny przy amfiteatrze. Ponieważ inwestycja jest bardzo duża – koszt budowy pierwszej części pomostu to ponad 120 tys. zł – to czas jej realizacji zajmie dwa lata. Z  niecierpliwością czekamy, gdy będziemy mogli zobaczyć dziemiańskie kąpielisko w pełnej krasie podczas przyszłego sezonu.

 

Kacper Labuda

Komentarze