Gmina Karsin Wokół nas

GMINA KARSIN. „PLON NIESIEMY PLON, W GOSPODARZA DOM”

Śpiewał zespół Kaszuby a wraz z nim wszyscy obecni w karsińskiej hali sportowej podczas uroczystości gminnych dożynek. W ich programie obok tradycyjnych zwyczajów było też miejsce na artystyczne występy i ludową zabawę. Dożynkom towarzyszył finał gminnego konkursu „Piękna Wieś”.

Święto plonów jak każe tradycja rozpoczęto od mszy świętej w intencji dziękczynnej w kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej w Karsinie. Przed ołtarzem stanęły dożynkowe wieńce, a po jego bokach poczty sztandarowe jednostek OSP z gminy i miejscowego oddziału Zrzeszeńców. Chór wypełnili członkowie zespołu folklorystycznego Kaszuby i orkiestra dęta z Osowa, którzy wspólnie zapewniali oprawę muzyczną nabożeństwa. W obecności proboszczów parafii z terenu gminy celebrował ją ks. dziekan dekanatu bruskiego Dominik Szulwic.

– Niektórzy mówią „Po co mi dożynki? Ja pracuję w mieście, w zakładzie. Niech dożynki obchodzą rolnicy.” Ale po chleb sięgają wszyscy. Także ci, co pracują w mieście. W Księdze Powtórzonego Prawa jest zalecenie „Przez 7 dni będziesz świętował ku czci Boga swego za to, że ci błogosławi Bóg twój we wszystkich zbiorach twoich, w każdej pracy twych rąk, abyś był pełen radości.” Dziś nie świętujemy przez 7 dni, ale nakaz okazania wdzięczności Bogu nie zdezaktualizował się – mówił ksiądz dziekan Dominik Szulwic.

Od korowodu po dzielenie się chlebem

Po mszy jej uczestnicy w barwnym korowodzie niestety pod parasolami przeszli do hali gimnastycznej miejscowej szkoły. Tu odbyły się dalsze uroczystości dożynkowe. Rozpoczęło je przekazanie chleba przez starostów dożynkowych Elżbietę i Zenona Mientkich wójtowi gminy Romanowi Brunke i przewodniczącemu rady Bogdanowi Piankowskiemu.  Niosła się po całej hali pieśń „Plon niesiemy plon, w gospodarza dom”. Po tym był czas na wystąpienie włodarza gminy.

– Dziękujemy za ten dar zebrany w bardzo trudnych warunkach. Z uwagi na bardzo obfite deszcze, które znacznie przekroczyły miesięczne i tygodniowe normy do zebrania pozostał jeszcze drugi pokos traw. Wysoki stan rzeki Niechwaszcz i duża wilgotność uniemożliwia wjazd na pola. Po wykonaniu przez gminę remontu rurociągu z zastawką na łąkach karsińskich i po wyremontowaniu przez PKP przepustu pod torami nadszedł czas by rolnicy gruntownie czyścili rowy – mówił Roman Brunke.

Coś dla ducha

Przed uczestnikami karsińskich dożynek wystąpiły dzieci z zespołu „Mareszka”, a później zatańczyli najmłodsi z „Osowianki”. Jak zawsze nie zawiódł swoim repertuarem zespół folklorystyczny „Kaszuby”. Tą część zakończył występ satyryka Krzysztofa Dauszkewicza.

Tradycyjnie dożynkom towarzyszyło też rozstrzygnięcie na najpiękniejszą zagrodę rolniczą i nierolniczą w gminnym konkursie Piękna Wieś. Szerszą relację z jej przestawimy w następnym wydaniu naszego tygodnika.

D. Tryzna

Elżbieta i Zenon Mientcy – starostowie dożynek w gminie Karsin

Państwo Mientcy mieszkają w Karsinie – Wybudowanie. Od ponad 30 lat Pan Zenon wraz z żoną prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne męża, które ukierunkowane jest na produkcję mleka oraz hodowlę bydła opasowego.

Powierzchnia ogólna gospodarstwa stanowi 21 h z czego 6 ha to użytki zielone a pozostałe stanowią grunty orne.

Uprawy to głównie zboża z przewagą pszenżyta.

Starostowie hodują 32 szt. bydła w tym 12 szt. krów mlecznych, a resztę stanowią opasy wraz z młodzieżą.

Roczna produkcja mleka wynosi ponad 60 tys. litrów, a sprzedaż żywca ok. 5 ton.

Gospodarstwo jest zmechanizowane, wyposażone w 3 ciągniki oraz sprzęt towarzyszący w tym sprzęt do zbioru sianokiszonek.

Prowadzona w gospodarstwie produkcja roślinna przeznaczona jest głównie na zaopatrzenie bazy paszowej dla posiadanego inwentarza.

Należy dodać, że w tegorocznej sierpniowej nawałnicy Państwo Mientcy stracili stodołę w tym część zboża i słomę, a uszkodzeniu uległy również silosy paszowe.

Pan Zenon i Pani Elżbieta wychowali trójkę synów: Krzysztofa, Mateusza i Wojciecha, który wraz z żoną przymierza się do przejęcia gospodarstwa i kontynuacji rodzinnej tradycji.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze