Gmina Karsin OSP Powiat kościerski

GMINA KARSIN. PODSUMOWANIE OSP

24 marca strażacy z OSP Karsin spotkali się na corocznym Walnym Zebraniu Sprawozdawczym. Jak usłyszeli obecni na nim miniony rok przyniósł dla karsińskich druhów nie tylko nowy samochód ale też wiele słów uznania od najwyższych osób w kraju za ich zaangażowanie podczas sierpniowej nawałnicy.

W sobotnie popołudnie do karsińskiej strażnicy przybyli: Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie bryg. Tomasz Klinkosz, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościerzynie dh Zbigniew Stencel, Kierownik Posterunku Policji w Karsinie st. asp. Remigiusz Ciężak, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lipusz Michał Jaworski, Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wiela, Karsina i Okolic Andrzej Knitter, dyrektor zakładu Sylva z Wiela Roman Gowin, właściciel zakładu Maximus z Karsina Maciej Knitter, przedstawiciel zakładu Gastel z Karsina Przemysław Narloch oraz prezesi jednostek OSP z terenu gminy.

Dh Brunke złożył sprawozdanie

OSP w Karsinie liczy 99 druhów w tym jest 22 kobiet. Stanowią one żeńską drużynę. Jednostka ma dwie drużyny MDP. Chłopięca liczy 13 osób dziewczęca 8. Karsińscy strażacy uczestniczyli w 120 zdarzeniach, zarówno na terenie gminy Karsin jak i gmin ościennych. Wśród nich było m.in. 17 pożarów i 82 tzw. miejscowe zagrożenia. Znaczną ich część stanowiły działania ratownicze po sierpniowej nawałnicy, kiedy strażacy z Karsina uczestniczyli w niesieniu pomocy poszkodowanym z gmin Karsin oraz Dziemiany.

Bogaty 2017…

W ubiegłym roku jak i w latach wcześniejszych OSP Karsin wzbogaciła się o wiele nowego sprzętu ratowniczego. Przede wszystkim udało się pozyskać ciężki wóz bojowy Jelcz, który wcześniej służył strażakom z Komendy Powiatowej PSP w Kościerzynie. Przy wsparciu finansowym Urzędu Gminy oraz Nadleśnictwa Kościerzyna strażacy sami wykonali prace modernizacyjne, łącznie z malowaniem całego nadwozia. Dzięki temu pojazd z pewnością posłuży miejscowym strażakom przez długie lata. Prezes OSP Karsin dh Roman Brunke złożył podziękowania Komendantowi Powiatowemu PSP w Kościerzynie bryg.Tomaszowi Klinkoszowi, który przekonał Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP do podjęcia decyzji o przekazaniu wozu właśnie do Karsina.

Oprócz wozu udało się także pozyskać wiele nowoczesnego sprzętu m. in. trzy specjalistyczne pilarki łańcuchowe, których zakup wsparły Nadleśnictwa Kościerzyna i Lipusz, pompę szlamową, na którą pozyskano dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz agregat prądotwórczy podarowany przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Pochwały, wyróżnienia i słowa uznania

Jak wynika ze sprawozdania zarządu jednostki w ubiegłym roku kilku druhów otrzymało srebrny i brązowy medal. MDP jednostki otrzymały wyróżnienia w ogólnopolskim  konkursie „ Floriany”. Podczas wizyty byłej Premier Beaty Szydło w PSP w Kościerzynie wśród odznaczonych strażaków zawodowych byli również bracia Dawid i Sebastian Narloch którzy są również członkami jednostki w OSP Karsin.

Podczas zebrania na ręce prezesa jednostki dh Romana Brunke zostały złożone specjalne podziękowania od starosty kościerskiego Alicji Żurawskiej, oraz zarządów powiatowego i gminnego Związku OSP RP. Wielu druhów z 4rąk Komendanta dh Krzysztofa Datta  otrzymało specjalne dyplomy za udział w sierpniowych działaniach ratowniczych.

Plany na 2018..

Na rok bieżący zaplanowano wykonanie ocieplenia ściany remizy od strony sali sportowej. Jednak najważniejszą dla miejscowych strażaków informacją była deklaracja wójta gminy, że w najbliższym czasie samorząd rozpocznie prace przygotowawcze do budowy nowej remizy dla OSP w Karsinie.

Szerzej o tym w następnym wydaniu gazety

Dariusz Tryzna

 

Więcej zdjęć w galerii na facebook-u:

https://www.facebook.com/pg/TygodnikKurierKaszubski/photos/?tab=album&album_id=811819745693670

Komentarze