Gmina Karsin

GMINA KARSIN. REMONTY DRÓG

Pozyskano środki z budżetu państwa i nadleśnictwa

Zapowiada się dobry rok, jeśli idzie o inwestycje drogowe w gminie Karsin. W samym kwietniu na modernizację dwóch dróg pozyskano prawie milion złotych.

Przebudowę zniszczonej przez nawałnicę drogi z Karsina do Cisewia wesprą środki z budżetu państwa. Z kolei do remontu drogi z Wiela do Robaczkowa dołożą się Lasy Państwowe.

Karsin – Cisewie

Połączenie Karsina z Cisewiem to jedna z tych dróg, na których remont powiat kościerski pozyskał pomoc państwową. Zaplanowano tu duży zakres prac. Obejmować on będzie załatanie dziur w istniejącej nawierzchni, poszerzenie jezdni z 3,5 do 5 metrów oraz wykonanie na całości nowego dywanika asfaltowego. Łączny koszt inwestycji szacuje się na  680 tys. zł, z czego 80 procent stanowić będzie dofinansowanie z budżetu państwa. Udział własny społeczmości lokalnych w wysokości 135 tys. zł zostanie sfinansowany przez partnerów w kwotach: Nadleśnictwo Kościerzyna – 50 tys. zł, Gmina Karsin – 45 tys. zł, a Starostwo Powiatowe – 40 tys. zł. W najbliższych dniach w tej sprawie podpisane zostanie stosowne porozumienie, po czym będzie można ogłosić przetarg na wykonanie robót. Realizacja zadania przewidziana jest latem tego roku. Droga Karsin-Cisewie ma duże znaczenie dla lokalnej społeczności, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży dojeżdżających do szkół oraz osób dojeżdżających do pracy. Poza tym jest to droga prowadząca do mieszczącego się w Cisewiu Domu Pomocy Społecznej.

Wiele – Robaczkowo

Wcześniej, na początku kwietnia wójt gminy Karsin Roman Brunke oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Lipusz Maciej Kostka podpisali umowę w dofinansowania przez Lasy Państwowe przebudowy drogi z Wiela do Robaczkowa. Koszty wspólnej inwestycji podzielono w ten sposób, że Lasy Państwowe przekażą na ten cel 416,6 tys. zł, a gmina Karsin 100 tys. zł. Planowane prace obejmują wykonanie nowej nawierzchni drogi z grubej warstwy tłucznia. Droga zostanie wyprofilowana, co umożliwi prawidłowy odpływ wód opadowych. Droga z Wiela do Robaczkowa jest ważnym szlakiem komunikacyjnym zarówno dla mieszkańców gminy jak i nadleśnictwa.

MW

Komentarze