Wokół nas

Kiedy gmina przestanie finansować spółkę?

Radny Kazimierz Gawin podczas grudniowej sesji, poddał w wątpliwość zasadność finansowania projektów Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Sierakowicach, które obsługuje też Gminę Sulęczyno. Jego zarzuty skutecznie odpierał prezes spółki.

Ledwie prezes spółki PWiK Tomasz Zdanowicz zawitał na salę Rady, a już radny Gawin zasypał go pytaniami. Zanegował finansowanie kolejnych projektów PWiK z pieniędzy gminy. Wg jego słów, obecnie jest 6 projektów dotyczących kanalizacji, które dofinansowuje gmina, a o których praktycznie nikt nic nie wie. Ponadto wydano już na to 50 tys. na przebudowę kolektora przy ul. Świętojańskiej, ponieważ kolektor nie działa, mimo że te błędy nie były winą gminy.

– Myślę, że gmina nie powinna tego finansować, powinniśmy znaleźć tego, który zawinił, czy to biuro projektowe, czy to nadzór budowlany – twierdził radny.

 

Prezes odpiera ataki

Prezes PWiK Tomasz Zdanowicz przyznał, że  kolektor  przy ul.  Świętojańskiej nie jest jeszcze dokończony, ponieważ spółka nie dostała jeszcze od Zarządu Dróg Powiatowych zgody na to, aby przejść pod drogą powiatową. Zapewnił, że jak tylko zgoda będzie, to o ile warunki na to pozwolą, to przebudowa kolektora zakończy się już w styczniu, a jak nie to w marcu.

Wyjaśniał też na czym polegał błąd podczas budowy

– …błąd jest po stronie projektanta, który powinien przewidzieć, że podłączając do istniejącej sieci kanalizacyjnej nową nitkę i przepuszczając te ścieki przez całą miejscowość, wiedząc ile tych ścieków będzie, skąd one będą spływały, te problemy mogą się zdarzyć.

Co do zapachów prezes zobligował się, że do przepompowni będą dodawane środki chemiczne, które mają zapobiegać przykremu zapachowi.

Wyjaśnił obecnym, że głównym problemem Gminy Sulęczyno jest małe zaludnienie i bardzo duże odległości między miejscowościami, co sprawia że są bardzo duże długości przesyłów w stosunku do ilości ścieków, przez co te zalegają w rurach powodując przykry zapach.

Do tematu będziemy wracać.

 

Dariusz Tryzna

 

Komentarze