Gmina Nowa Karczma

Gmina ma się czym chwalić

Gmina Nowa Karczma. Wizyta samorządowców z Ukrainy

Gminę Nowa Karczma odwiedzili samorządowcy z Ukrainy. W Gminnym Ośrodku Kultury spotkali się w władzami gminy, pojechali też do Nowego Barkoczyna, gdzie wizytowali gospodarstwo mleczarskie  Pawła Gliszczyńskiego oraz produkującą kominy firmę Hoch.

Spotkanie w GOK rozpoczęło się prezentacją gminy. Wójt Andrzej Pollak opowiadał o działaniach samorządu w ostatnich latach. Mówił o inwestycjach, które poprawiają standard życia mieszkańców; o strukturze lokalnych władz i o ich sukcesach i trudnościach. Za jedno z większych osiągnięć uznał szybko powiększający się budżet gminy i jego zrównoważoną strukturę. Za trudność, ale i wyzwanie – częste zmiany obowiązującego w Polsce prawa wynikające m.in. z konieczności dostosowania polskich przepisów unijnych.

 

Rozmowa samorządowców

 

Po pezentacji nastąpiła runda pytań. Goście pytali włodarza o bardzo różnorodne sprawy od tego jak gmina radzi sobie z zaspokajaniem potrzeb mieszkańców, po sprawy szczegółowe, takie jak np. cena gazu. Pytali o umocowanie systemowe samorządów – między innymi o własność komunalną. Goście czasami przekrzykiwali się, ale to jedynie świadczyło o zainteresowaniu – zarówno tematem, jak i fachowością prelegenta. Andrzej Pollak nie tylko odpowiadał na pytania. Powiedział, że jako działacz federacji samorządowej żywo interesuje się ukraińskimi reformami i służył gościom radą. Po przedstawicielu samorządu terytorialnego wystąpił przedstawiciel samorządu gospodarczego. Prezes Zarządu Kaszubskiego Zwiazku Pracodawców opowiadał o samorzdzie gospodarczym w naszym regionie. W szczególności mówił o swoim związku – o jego celach działaniach i sukcesach.

 

Wyjazd do Nowego Barkoczyna

 

Goście zgłosili też chęć zapoznania się z działającymi na terenie gminy – gospodarstwem rolnym i zakładem produkcyjnym. Urządzono więc im wyjazd do Nowego Barkoczyna. Odwiedzili gospodarstwo mleczarskie Pawła Gliszczyńskiego. Jest to duże gospodarstwo liczące ponad 40 krów i dające ponad 9 tys. kg mleka rocznie. Odwiedzili też firmę Hoch Systemy Kominowe. Firma oferuje kominy ceramiczne, łatwe w montażu „układane z klocków”. Produkuje też specjalne kominy przeznczone dla budynków pasywnych i energooszczędnych. Zainteresowanie gości dotyczyło nie tylko działania tych obu podmiotów gospodarczych, ale także ogólnie warunków prowadzenia w Polsce biznesu.

MW

 

 

Komentarze