Wokół nas

Gmina Sierakowice. Nagroda za kaszubski.

To już okrągła 10 rocznica, kiedy Pani Halina Buchacz nagradza uczniów sierakowickich szkół za najlepsze wyniki w nauczaniu języka kaszubskiego. Tegoroczna uroczystość miała wyjątkowy charakter.

Uroczystość ta co roku ma miejsce pod koniec grudnia, bardzo często zbiega się z  sesją budżetową. Tak też było w tym roku. Salę sierakowickich obrad wypełnili młodzi ludzie, ich rodzice i nauczyciele.

Po zatwierdzeniu budżetu w przerwie miało miejsce po raz dziesiąty wręczenie nagród dla uczniów, którzy w ubiegłym, roku osiągnęli najlepsze wyniki w nauce języka kaszubskiego.

Na początku wystąpiła fundator – Halina Ewa Buchacz. Wyraziła wielką radość, że po raz dziesiąty uczestniczy w tej uroczystości. Mówiła o roli języka kaszubskiego w swojej tożsamości i jego znaczeniu dla młodego pokolenia.

– Wy na razie nie zdajecie sobie sprawy z tego, ale po latach jak popatrzycie na te dyplomy to stwierdzicie, że jest on coś wart. – tłumaczyła fundator.

Dodała, że kaszubski ma dużą wartość i zrozumieć to można dopiero po latach. Podsumowała swoje wystąpienie uwagą, że zależy jej aby dzieci i młodzież gminy uczyły się języka kaszubskiego.

 

Tegoroczni laureaci.

Halina Ewa Buchacz w towarzystwie wójta Sierakowic Tadeusza Kobieli wręczyła nagrody tegorocznym uczniom, którzy w roku 2016 osiągnęli najlepsze wyniki.

Ze szkół podstawowych byli to: ………

Wśród gimnazjalistów laury otrzymali…….

 

Podsumowując uroczystość wójt Tadeusz Kobiela powiedział:

– Język kaszubski wyróżnia nas w skali kraju, z może nawet Europy. Stąd wielki szacunek dla tych, którzy chcą aby był on żywy. Używajcie go na co dzień, nie wstydźcie się.

 

Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie wszystkich przybyłych na nią i zdjęcia laureatów z poszczególnych szkół razem z rodzicami i nauczycielami.

Dariusz Tryzna

Komentarze