Gmina Kartuzy Gmina Kościerzyna Gmina Nowa Karczma Gmina Stężyca

SZEŚĆ NASZYCH GMIN W KRAJOWEJ CZOŁÓWCE

23 listopada ogłoszono wyniki tegorocznego Rankingu Samorządów dziennika „Rzeczpospolita” za 2016 rok. To już 13. edycja tego ważnego dla samorządów zestawienia.

Ranking redakcji „Rzeczpospolitej”, który wspiera idee samorządu terytorialnego – nagradza najlepsze polskie samorządy w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Dodatkowo wyróżniane są w trzech powyższych kategoriach „Najbardziej Innowacyjne Samorządy” oraz „Europejskie Samorządy”.

Pomorscy liderzy

W kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie na 21 pozycji w kraju znalazło się Żukowo. Jednocześnie jest to najlepsza w tej kategorii gmina w województwie pomorskim. Jest to znaczny awans, gdyż w zeszłym roku gmina zajmowała 94 pozycję.

Na pozycji 10 w rankingu gmin wiejskich i jednocześnie na pierwszej w województwie pomorskim znalazła się gmina Lipusz. Tu skok jest jeszcze większy, niż w przypadku Żukowa. W poprzednim rankingu gmina ta nie przeszła do II etapu rywalizacji i nie była w ogóle oceniana.

Europejski Samorząd

Oprócz rankingu głównego „Rzeczpospolita” opublikowała rankingi częściowe. Najważniejszy z nich to „Europejski Samorząd” odzwierciedlający aktywność samorządów w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Województwo pomorskie jest tu niekwestionowanym liderem. Zawarto w nim już umowy na 72 proc. wszystkich dostępnych w RPO środków. Znajdująca s

ię na drugiej pozycji Wielkopolska to tylko 55%. Mocne odzwierciedlenie takiego stanu znalazło się w wynikach rankingu. W pierwszej trzydziestce najlepszych gmin wiejskich aż tuzin to gminy pomorskie, w tym lider tej kategorii gmina Cedry Wielkie. Również w kategorii gmin miejskich i wiejsko-miejskich dominują samorządy z Pomorza. W pierwszej trzydziestce najlepszych jest ich dziewięć.

W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich na 11 pozycji w kraju i 4 w województwie znalazła się Kościerzyna, a tuż za nią na 12 pozycji w kraju i 5 w województwie – Kartuzy. W kategorii gmin wiejskich na 8 pozycji w kraju i 3 w województwie znalazła się Nowa Karczma, a na 18 w kraju i 6 w województwie – Stężyca.

W dwóch kolejnych rankingach częściowych nie ma przedstawicieli naszego regionu. W zestawieniu największych inwestycji samorządowych dominują miasta na prawach powiatu, a w rywalizacji „Innowacyjny Samorząd” wyróżniono tylko po jednej gminie w każdej kategorii.

MW

 

Mirosław Ebertowski – wójt gminy Lipusz

Sam jestem zaskoczony tak dobrym wynikiem i niezbyt zastanawiałem się, jakie obszary naszej działalności spowodowały zwycięstwo w województwie i 10 miejsce w Polsce w rankingu gmin wiejskich. Bo my nie myślimy o rankingach, tylko staramy się z całych sił jak najlepiej pracować, rozwijać gminę, pozyskiwać środki zewnętrzne, polepszać komfort życia mieszkańców. W rankingu tym jest wiele różnych wskaźników. Decydują dotacje unijne, dobra sytuacja finansowa, działania obywatelskie, np. dotacje dla organizacji pozarządowych, inne oceny jednostkowe, standardy normalizacyjne, itd. Robimy swoje najlepiej jak potrafimy a wyniki same przychodzą. Jest to po prostu efekt naszej dobrej pracy.

Komentarze