Powiat kartuski

GOŁUBIE. UROCZYSTOŚCI ROCZNICOWE PRZYWÓDCY TOW „GRYF POMORSKI”

74. rocznica śmierci Józefa Dambka.Uroczystości związane z kolejną rocznicą śmierci kpt. Józefa Dambka, przywódcy Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, podobnie jak w latach ubiegłych rozpoczęły się mszą świętą w kościele w Gołubiu. Podczas tegorocznych uroczystych obchodów, odsłonięto też obelisk ku czci tego wielkiego patrioty.

Udział w uroczystości wziął wojewoda pomorski Dariusz Drelich, oraz parlamentarzyści Janusz Śniadek, Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Małgorzata Zwiercan. Obecny był także wicestarosta kartuski Bogdan Łapa, wójt gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski oraz radny gminy Grzegorz Zwara. Jak co roku, po mszy świętej nastąpił przemarsz członków Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” ulicami Gołubia nad Jezioro Dąbrowskie, zakończone apelem poległych i złożeniem wieńców pod krzyżem. Tradycyjnie na czele przemarszu szła kompania i orkiestra reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz ułani II Pułku Szwoleżerów Rokitiańskich.

W trakcie obchodów rocznicowych poseł Janusz Śniadek odczytał list od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, podkreślający niezłomność, bohaterstwo i heroiczną walkę o niepodległość Polski Józefa Dambka i jego żołnierzy.

List od prezesa PIS, Jarosława Kaczyńskiego

– Gdyby nie poświęcenie żołnierzy TOW „Gryf Pomorski”, którzy polegli śmiercią bohatera w obronie ojczyzny i kościoła katolickiego. Wspominając ich heroizm oddajemy hołd wierności Bogu, honorowi i ojczyźnie. Gdyby nie ich poświęcenie, umiłowanie wolnego kraju i wolności, gdyby nie nieugięta walka żołnierzy innych konspiracyjnych ugrupowań, zapewne nie mielibyśmy dzisiaj niepodległej Polski. Gdyby nie oni, nasza narodowa skarbnica byłaby o wiele uboższa – czytał list J. Kaczyńskiego, J. Śniadek. Nie byłoby w niej wielu pięknych źródeł inspiracji dla wszystkich, którzy służbę Bogu i ojczyźnie uznają za wartości najwyższe. Żołnierze TOW „Gryf Pomorski” byli wspaniałymi kontynuatorami tych wszystkich patriotów, którzy w ciągu wieków, toczyli boje o przynależność tych ziem do Rzeczpospolitej. Wspominając dziś bohaterskich żołnierzy TOW „Gryf Pomorski”, z jednej strony oddajemy im to co należne narodowym bohaterom, a z drugiej strony stoimy na straży ich ideowego dziedzictwa. Dbamy by ta wspaniała spuścizna została przekazana kolejnym pokoleniom Polek i Polaków – zakończył odczytywanie listu K. Śniadek.

Chwała i cześć bohaterom

Okoliczni mieszkańcy mieli okazję wysłuchać także kilku przejmujących wystąpień podkreślających charakter walki niepodległościowej J. Dambka. Prezes Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. TOW „Gryf Pomorski” – Roman Dambek podkreślił, że w czasie II wojny światowej Kaszubi, ale też wszyscy Pomorzanie zdali egzamin z patriotyzmu i z podniesioną głową mogą spojrzeć w oczy każdemu, komu nieobce są wartości niepodległościowe oraz męstwo, odwaga, solidarność narodowa i religijna.

Przemówienie wygłosiła także posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

– Hołd który składamy dzisiaj kaszubskiemu bohaterowi, jest także hołdem dla wszystkich tych, którzy, niezależnie od wiatru historii udowodnili swą postawą, czynem i słowem, że Kaszubi to ludzie ze stali a ich ojczyzną jest wyłącznie Polska – powiedziała posłanka D. Arciszewska-Mielewczyk. Heroiczne zasługi tego bohatera wciąż wspominamy jako przykład uczciwości, waleczności, zdrowego patriotyzmu i honoru. Jego duch wciąż krąży w tej okolicy – dodała. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy następuje wielka zorganizowana akcja próby podmiany prawdy o polskiej walce z hitlerowskim najeźdźcą, musimy o tą prawdę zawalczyć. Nie tylko o pamięć o tych bohaterach, ale o całe dobro wspólne naszej ojczyzny – zakończyła.

BM

Komentarze