Gmina Nowa Karczma Powiat kartuski Rolnictwo

Gospodarstwa z powiatu kartuskiego docenione w agrolidze

Lubań. Wojewódzki Konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2018

 

Podczas tegorocznej Jesieni Rolniczej w Lubaniu nagrodzono laureatów konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne. Wśród nich znaleźli się również gospodarze z powiatu kartuskiego.

AgroLiga to konkurs, który upowszechnia pozytywne wzorce, promuje najlepszych rolników i najlepsze firmy pracujące na rzecz rolnictwa. Laureaci konkursu zostaną zgłoszeni do etapu krajowego, którego organizatorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Gospodarstwa były oceniane w dwóch kategoriach: „Ekologia-Środowisko” oraz „Ekologiczne Gospodarstwo Towarowe”.

Z myślą o środowisku

W pierwszej z wymienionych wyżej kategorii zwyciężył Ośrodek Readaptacji Stowarzyszenia Soldiarni „PLUS” EKO „Szkoła Życia” w Wandzinie z powiatu człuchowskiego. Kluczową dziedziną prowadzonych przez ten ośrodek działań jest ochrona różnorodności biologicznej, proekologia, profilaktyka i edukacja ekologiczna. Na terenie ośrodka prowadzone jest certyfikowane, multidyscyplinarne ekologiczne przesiębiorstwo społeczne. Statuetkę z pamiątkowym zdjęciem gospodarsta wręczył właścicielom Andrzej Dolny, derektor PODR.

W tej kategorii konkursu wręczono również dwa równorzędne drugie miejsca. Otrzymali je Adam Kłopotek z Masłowiczek w powiecie bytowskim oraz Dariusz Wabik z Witanowa, również z powiatu bytowskiego. Obaj otrzymali pamiątkowe statuetki i nagrody rzeczowe.

Ekologiczne Gospodarstwo Towarowe

W tej kategorii niekwestionowanym zwycięzcą okazał się Waldemar Król z Kos z powiatu kartuskiego. Prowadzi on gospodarstwo rodzinne, które od 6 lat objęte jest certyfikacją ekologiczną. W gospodarstwie uprawiane są głównie warzywa, owoce oraz rośliny zbożowe i paszowe do skarmiania drobiu. Z wypordukowanych surowców przygotowywane są przetwory w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego.

Oprócz miejsc przyznano również wyróżnienia. Jedno z nich odszymała Fundacja Polskiej Farmy Ekologicznej „ECOFARM” z Małkowa. Jej celem jest propagowanie ekologicznej produkcji żywności w nieskażonym środowisku Pojezierza Kaszubskiego.  Składa się z d1)óhc gospodarstw na terenie Małkowa i Wyczechowa.

S.SZ

Komentarze