Wokół nas

Gromadzi ponad 250 zrzeszeńców.

Na sali było około 150 osób. Szczególne wrażenie robiło wielu młodych. To jest szczególna cecha oddziału, który bardzo świadomie dba o ich obecność, a przez to o zachowanie ciągłości pokoleniowej w działaniu.

– Czy wy tu wszystkich znacie? – pytał retorycznie Elżbietę Pryczkowską – prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie nowy prezes organizacji, prof. Edmund Wittbrodt na początku uroczystości opłatkowej połączonej z XV-leciem działalności oddziału. – Oczywiście, to przecież wszyscy nasi członkowie, a także trochę gości z ościennych partów – odpowiadała szefowa z Banina.

Nic dziwnego, że burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski wraz z prezesem partu miał do rozdania ponad dwadzieścia nowych legitymacji. W większości otrzymali je młodzi ludzie z Banina i Miszewa. Najmłodsi Jadzia Leonarczyk, Beata Ptach i Magdalena Rybus mają zaledwie po 13 lat.

Statystyki partu

Oddział obecnie liczy 251 członków. W ciągu piętnastu lat przewinęło się prawie 300, dziesięć odeszło już na wieczną wachtę. Są to: Antoni Komkowski, Janina Richert, Małgorzata Sławek, Andrzej Kreft, Kazimierz Piotrowski, Andrzej Klawa, Róża Ewa Wierczyńska, Edwin Bychowski, Klara Komkowska i Stanisław Lidzbarski. Ich pamięć uczczono chwilą ciszy.

Obecnie co roku oddział przygotowuje około dwadzieścia znaczących wydarzeń. Są to konkursy artystyczne, przeglądy, koncerty kolęd, uroczystości religijne, festyny, kuligi, wycieczki.

Oddział w Baninie prowadzi też dwie szkoły haftu w Miszewie i Baninie, ponadto aż trzy zespoły: dziecięce „Mùlczi” i „Spiéwné kwiôtczi” oraz „Młodzëznã”. Wszystkie zaprezentowały swe umiejętności podczas jubileuszowej imprezy. Dwa ostatnie przedstawiły najnowsze piosenki. Oba przygotowują się do wydania płyt. Mają się ukazać w bieżącym roku.

Komentarze