Wokół nas

Jedna wielka Mors-owa rodzina

Garczyn .VIII Bieg Morsa

W ubiegłą sobotę tereny Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie k. Kościerzyny wypełnili uczestnicy tegorocznej oferty przygotowanej przez kościerski Klub Morsa „Forrest Gump”. Było z czego wybierać: warsztaty, biegi, nordic walking i najważniejsza –wspólna kąpiel w j. Garczyn.To wszystko w atmosferze dobrej zabawy.

 

Do Garczyna od samego rana przybywały z całego regionu morsy. Większość już tu była- przywozili kolejnych amatorów morsowania. Wśród sosen ośrodka rozbrzmiewały wesołe głosy. Z każdą godziną było coraz bardziej kolorowo. Przybyli licznie morsy z Malborka, Skarszew, Tczewa, Stężycy.

-Z pobliskich miejscowości przybyło też wielu morsów zarówno w grupach zorganizowanych jak i rodzinnie. Mamy tu także imprezy dla całych rodzin. W ogóle cała ta impreza jest rodzinna-mówią Katarzyna i Sławka z kościerskich morsów.

Spotkanie poprowadzili szef kościerskich morsów Radosław Flisikowski oraz Adam Plutowski .

Bieg to zdrowie

Zaczęli od wspólnego zdjęcia. W samo południe wystartowali chętni do biegu  „Niedżwiedzia Polarnego”. Zaraz po tym pobiegli uczestnicy  „Biegu Morsa”. Na lokalne ścieżki leśne wyruszyli zwolennicy Nordic Walking.

-Pierwszy raz bierzemy udział w takiej imprezie i jesteśmy nią zachwyceni. Większość z nas szła przy kijkach . Atmosfera jest niesamowita. Nie możemy się doczekać kąpania-mówiła Maria Grot Prezes przodkowskich morsów. Razem z nią przyjechało 20 osób.

Rozgrzali wodę

Po godz.13 zaczęły się przygotowania do najbardziej widowiskowego rytuału- kąpieli. Najpierw gimnastyka rozgrzewająca przy radosnych okrzykach co bardziej gorących morsów. Po niej przy olbrzymim ładunku humoru wspólne wejście do wody. Na twarzach większości widać było radość i tylko u niektórych widziało się grymas zdziwienia-jaka ta woda lodowata. To widowisko obserwował z wysokich skarp spory tłum gapiów.

Wielu morsów było poprzebieranych-wiadomo karnawał. Rej w wodzie wodzili ci zorganizowani, wśród nich mocna ekipa z Malborka ,,Malborskie Morsy” -niosło się od nich.

Jak usłyszałem od organizatorów  w tym roku rozdali prawie 400 pamiątkowych medali dla tych którzy się kąpali . Na koniec sobotniego wydarzenia podziękowano pucharami i nagrodami zwycięzcom biegów.

Bieg Niedżwiedzia Polarnego wygrał Marcin Peek z Kościerzyny a trzecie miejsce zajął Piotr Bogulski ze Zblewa. W Biegu Morsa wśród kobiet najlepszą okazała się Weronika Lizakowska  oraz Olimpia Breza obie z Kościerzyny natomiast wśród mężczyzn najlepszy był Miłosz Kuczkowski z Wielkiego Klincza oraz Paweł Dorberstein z Kościerzyny. W Marszu  Nordic Walking drugie miejsce wśród  kobiet wywalczyła Kazimiera Bławat z Grabówka a trzecie Helena Stoltmann z Dziemian a wśród mężczyzn najlepszy okazał się Zenek Trela z Żuromina.

Dariusz Tryzna

Więcej zdjęć znajdziecie na naszym Facebooku, zapraszamy!

 

Komentarze