Powiat kartuski Sponsorowane

Jubileuszowa edycja z nowym partnerem współpracy pomiędzy samorządami

Pow. kartuski. XV Dni Powiatu

Do grona czterech zaprzyjaźnionych z kartuskim powiatów, dołączył piąty – poznański. Gala podpisania umowy i festiwal ,,Ludzie dla Ludzi” wypełniły pierwszy dzień święta powiatu. W drugim wręczono ,,Perły dla życia” i pokazały się gwiazdy polskiej estrady.

 

Kiedy na ubiegłorocznej edycji imprezy  reprezentant powiatu poznańskiego  powiedział:
-Mam nadzieję, że to spotkanie jest początkiem długiej i owocnej współpracy na wielu płaszczyznach  – nikt chyba się nie spodziewał, że słowa te tak szybko urzeczywistnią się. Pierwszego dnia XV Dni Powiatu została podpisana umowa o współpracy między powiatami kartuskim i poznańskim. W ceremonii jej podpisania wzięli udział przedstawiciele dotychczasowych partnerów naszego powiatu: starostwa łowickiego, tatrzańskiego, świdnickiego i powiatu śniatyńskiego z Ukrainy. Obecni byli członkowie zarządu naszego powiatu  i  radni z przewodniczącym Mieczysławem Woźniakiem. Obok nich zasiedli pracownicy starostwa – kierownicy poszczególnych wydziałów.
-Ogromnie cenię sobie przyjaźń ze wszystkimi powiatami…  O tym, że wspieramy się również w trudnych chwilach mogliśmy się przekonać w ubiegłym roku, gdy dotknęła nas nawałnica. Wszystkie samorządy pośpieszyły z pomocą – podkreśliła wagę współpracy gospodarz spotkania Janina Kwiecień.

Cenniejsza niż złoto

Współpraca ma objąć realizację przedsięwzięć w przestrzeni społecznej, kulturalnej, gospodarczej i edukacyjnej. Ma ona przyczynić się do pogłębienia partnerstwa. Polem tych działań będą takie obszary jak oświata, kultura i sport, ekologia i ochrona środowiska naturalnego, zarządzanie kryzysowe, promocja, ochrona zdrowia oraz pomoc społeczna.
– Mamy te same zadania do wykonania a różne możliwości i sposoby na to. Fajnie jest, kiedy się dzielimy naszymi pomysłami, kiedy przekazujemy sobie różne rozwiązania, kiedy skarbnik może zadzwonić do skarbnika, a sekretarz do sekretarza. To bardzo cenne, gdy ma się partnera, z którym można wymienić doświadczenia – mówiła oceniając porozumienie Janina Kwiecień.

Razem silniejsi

Strony umowy dokonały prezentacji. Starosta poznański pokazał swój powiat, chlubiąc się jego budżetem, gospodarką i potencjałem. Z dumą mówił o inwestycjach starostwa. Obecni mogli poznać sporo statystyk prezentujących ten najmocniejszy powiat w Polsce.

To dobrze pokazywało wagę podpisywanej umowy.  W blasku fleszy umowę podpisali ją ze strony gospodarzy starosta Janina Kwiecień i wicestarosta Bogdan Łapa. Poznański reprezentował starosta Jan Grabkowski i Piotr Zalewski, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu.

-Ta współpraca będzie miała zupełnie inny wymiar. Jesteśmy otoczeni ludźmi, którzy wiedzą na czym polega praca w samorządzie. Te relacje są niezwykłe ważne, aby artykułować problemy samorządu w miejscach, gdzie ludzie nie rozumieją albo nie chcą zrozumieć samorządu. Mam nadzieję, że to się zmieni, ale silna reprezentacja jaką teraz tworzymy jest niezwykle ważna.  Tego typu porozumienia tworzą silne więzy rozumiejących się partnerów – podsumował podpisanie porozumienia starosta Jan Grabkowski starosta.

Festiwal ,,Ludzie dla Ludzi”

Kiedy w restauracji Palmeta podpisywano umowę, obok w Parku Solidarności trwała III edycja Festiwalu ,,Ludzie dla Ludzi”. To święto organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu kartuskiego.
– Raz w roku spotykamy się z organizacjami, które chcą pokazać swoją działalność na żywo, w realnym świecie, dla publiczności. Organizowany jest on przez Powiatową Radę Organizacji Pozarządowych i powiat kartuski. Organizacje, które mogły się pokazać pokazywały  bardzo szerokie spectrum działalności – od spraw meteo, po sprawy społeczne związane ze specjalistycznymi usługami opiekuńczymi, działaniem na rzecz osób z niepełnosprawnościami, dla samotnych matek – podsumował ofertę festiwalu Mariusz Florczyk przewodniczący kartuskiej rady NGO.

Największe kolejki festiwalowych gości ustawiały się przed stoiskami warsztatów terapii zajęciowej, które miały monopol na darmowego gofra.

Podczas festiwalu odbył się także konkurs plastyczny dla rodzin, podczas którego malowały swój logotyp, swój herb. Udział wzięło 20 rodzin.

Na święto moc atrakcji

Wydarzenie zostało przygotowane przez Wydział Kultury i Promocji starostwa kartuskiego, przy współpracy Kartuskiej Rady NGO, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Kartuskiego Centrum Kultury.

Cały teren Parku Solidarności wypełniły dmuchańce i inne atrakcje parku rozrywki dla najmłodszych. Obok nich stanęły stoiska handlowe – od pamiątek i gadżetów po wyroby regionalne. Wśród nich wyróżniało się stoisko miodów z łowickiego czy nalewek i wędlin z powiatu tatrzańskiego. Z Podhala były też inne rarytasy przygotowane przez członkinie KGW z Kościeliska

-Mamy tu oscypki i moskale. To placki z grul ważonych (ziemniaków -dopisek autora), do których dodaje się mąki i piecze się bez oleju na blasze – tłumaczą gaździny.

Dla zdrowia i zdrowego żywienia

Już pierwszego dnia od rana ustawiły się kolejki chętnych na bezpłatne badanie kardiologiczne, które można było wykonać w ramach festiwalu.  Tradycyjnie nie zabrakło oferty zdrowej kuchni regionalnej na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich. Pierwszego dnia zaprezentowały się koła z Paczewa, Kolonii i Kamienicy Królewskiej. W drugim dniu ich miejsce zajęły Jezioranki, Marzebionci i koło ze Staniszewa. Przez cały czas wolontariusze z kartuskiego hospicjum prowadzili zbiórkę na rzecz placówki.

Przyznano 10 pereł

 

Najważniejszym niedzielnym wydarzeniem było rozdanie ,,Pereł dla Życia”. Celem konkursu jest promowanie wielodzietności i rodzicielstwa zastępczego oraz docenienie codziennego trudu opieki nad licznym potomstwem.  ,,Perłami”  uhonorowane są rodziny wielodzietne z terenu powiatu,  które również aktywnie działają w swoich środowiskach.
-Podczas gdy w  Polsce wskaźniki  demografii idą w dół, nasz powiat  jest ciągle na topie. Mamy największy przyrost naturalny w kraju. Co za tym idzie – jesteśmy także najmłodszym powiatem, co widać także patrząc na państwa – sama młodzież – podkreśliła, zwracając się do uczestników drugiego dnia święta starosta Janina Kwiecień.

Zgodnie z zasadami, każda gmina przesłała swoje zgłoszenia, a kapituła wybrała te rodziny, które jej zdaniem należy uhonorować.   Zwycięzcy otrzymali listy gratulacyjne oraz bon na 2 tysiące złotych na zakup sprzętu AGD.

Wielkie gwiazdy

Podczas jubileuszowych Dni Powiatu w Kartuzach zagrały gwiazdy ogólnopolskiego formatu, wspierane przez lokalnych wykonawców. Sobotni wieczór należał do zespołów Bubliczki oraz Piersi. Mimo, że w ciągu dnia frekwencja nie dopisywała, to wieczorem pod kartuską sceną zebrało się wielu fanów.
Podobnie było w niedzielę, gdy na scenie królowali Varius Manx i Kasia Stankiewicz – prawdziwe gwiazdy Dni Powiatu. To właśnie podczas tych koncertów pod sceną zgromadziło się najwięcej fanów, którzy wspólnie bawili się do legendarnych hitów, takich jak ,,Orła cień” czy ,,Piosenka księżycowa”. Wokalistka przedstawiła także utwory z nadchodzącej płyty ,,Ent”, na którą fani czekają z wielką niecierpliwością.

DT

Komentarze