Miasto Kościerzyna Wokół nas

JUŻ 20 LAT POMAGAJĄ POTRZEBUJĄCYM

W 1997r. kościerski NSZZ „Solidarność” podjął się pomagać najuboższym uczniom w mieście. Przez tez te lata zmieniło się wiele wokół, a akcja „Zeszyt” trwała. Skorzystało z niej tysiące najmłodszych mieszkańców Kościerzyny.

Wydaje się, że Program „500+” „załatwił” sprawę ubóstwa w kraju. Okazuje się jednak, że nadal 7% społeczeństwa doświadcza go. Dotyczy to szczególnie małych miejscowości.

Stąd organizator akcji „Zeszyt” – kościerska „Solidarność” podejmuje tegoroczną jej edycję.

– Widzimy, że są jeszcze ludzie w potrzebie, czujemy się za nich odpowiedzialni i  powołani, do pomocy tym, którzy sobie jeszcze nie radzą.  Zresztą ciągle spływają do prośby o moc, głównie telefoniczne lub smsowe od szczególnie matek samotnie wychowujących dzieci oraz rodzin wielodzietnych – wyjaśnia Tomasz Dargacz, członek zespołu organizacyjnego.

Proszą o datki

Organizatorzy akcji „Zeszyt” zaplanowali, że jej tegoroczny finał  będzie  miał miejsce 29 sierpnia 2017 r. o godz. 17.00 w salkach Parafii Świętej Trójcy. Jak zawsze będą rozdawane wyprawki szkolne, tornistry, zabawki, oraz sprzęt sportowy. Zapraszają wszystkich, którzy chcą wspomóc to dzieło o przelewy na  konto nr 34116022020000000061891527 (Bank Millenium SA w Gdańsku z dopiskiem Akcja „Zeszyt”).

Jubileusz działania

Dokładnie 20 lat temu, ówczesny szef kościerskiej Solidarności Józef Rymsza, entuzjastycznie odpowiedział na prośbę Państwa Etmańskich z Kościerzyny, którzy zaproponowali pomoc materialną i duchową najbardziej potrzebującym rodzinom z Kościerzyny i okolicy, a zwłaszcza ich dzieciom. Inicjatorzy tej akcji szybko spostrzegli, że przygotowanie wyprawki szkolnej jest zdecydowanie niewystarczające. Dlatego w ramach Zespołu Charytatywnego, rozpoczęli systematyczną pomoc potrzebującym poprzez  zbiórkę odzieży, mebli, zabawek oraz przygotowanie spotkania opłatkowego, które organizowane są bez przerwy do dnia dzisiejszego.

W następnych latach do zespołu dołączyli Gabriela Ćwikałowska i radny kościerski Tomasz Dargacz. Od wielu lat działania zespołu wspierają wolontariusze.

Z okazji jubileuszu organizatorzy akcji „Zeszyt” chcą za pośrednictwem „Kuriera Kaszubskiego” podziękować wieloletnim sponsorom: radnym, kościerskim firmom i nadleśnictwu. „Bóg zapłać” za wielkie serce i szczodrość.

Nad./opr.red.

Komentarze