Wokół nas

Karate tradycyjne. XVIII Ogólnopolski Puchar Dzieci i VIII Puchar Europy Roch Mazurkiewicz z Kościerzyny złotym medalistą

W Dzień Dziecka w hali Ergo-Arena na granicy Gdańska i Sopotu odbyła się cykliczna, największa na świecie impreza karate tradycyjnego w kategorii dzieci do 13. roku życia. Świetnie spisał się zawodnik Kościerskiego Klubu Karate-Do „Seiunchin”, Roch Mazurkiewicz, który bez problemu pokonał wszystkich rywali, zdobywając złoty medal.

 

W zawodach tych udział wzięło 980 młodych karateków z 64 klubów całej Polski. Obok zawodów dziecięcych rozegrany został też VIII Puchar Europy seniorów w Tradycyjnym Karate-Do ORLEN 2018, dla wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach najlepszych ośmiu zawodników i zawodniczek Europy. Wśród elity europejskiego karate która zaprezentowała się w Ergo Arenie, była wielokrotna medalistka Mistrzostwa Świata i Europy – Magdalena Mielnik z Nowej Karczmy w powiecie kościerskim. Organizatorem obu imprez był Polski Związek Karate Tradycyjnego oraz Okręgowy Związek Karate Tradycyjnego w Gdańsku. Współorganizatorami: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Miasto Sopot i Gdańsk oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. To wielkie wydarzenie patronatem honorowym objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku prof. dr hab. Waldemar Moska.

 

Drugie złoto w historii kościerskiego klubu

 

Kościerski Klub Karate-Do „Seiunchin” reprezentowany był przez następujących zawodników: Monika Czarnecka, Katarzyna Cysewska, Jakub Ostrowski, Bruno Koseda, Antoni Gdaniec, Elżbieta Ostrowska, Roch Mazurkiewicz, Elena Czarnecka, Oliwia Cysewska, Hubert Mrowiński, Julian Rekowski, Mateusz Jażdżewski, Antonina Czarnowska, Hubert Czecholiński, Amelia Gaszewska, Emilia Myszk, Jakub Liedtke, Maksymilian Gdaniec, Leon Lemańczyk, Wiktoria Narloch, Michał Majkowski.

Liderem ekipy kościerskiej okazał się podopieczny trenera Wojciecha Mrowińskiego, Roch Mazurkiewicz, który w konkurencji 9-8 kyu zdeklasował swoich rywali, wyraźnie wygrywając wszystkie pojedynki. Tym samym po dziewięciu latach przerwy zawodnik kościerskiego klubu ponownie zdobył złoto w tych zawodach.  Jest to drugi złoty medal w historii klubu w Pucharze Polski Dzieci. Łącznie młodzi karatecy z Kościerzyny wywalczyli 21 zwycięstw. Najbliżej strefy medalowej była Oliwia Cysewska, sklasyfikowana ostatecznie na piątym miejscu oraz Leon Lemańczyk, który ogłoszony był zwycięzcą cztery razy. Jednak w jego grupie startowało aż 61. zawodników i nawet cztery zwycięstwa nie wystarczyły aby wejść do strefy medalowej. Dwa zwycięstwa zanotowała też Emilia Myszk. Większość pozostałych zawodników także zanotowało zwycięstwa, lecz odpadali później w kolejnych rundach, klasyfikując się na miejscach 9-16 lub 17-32.

 

Magdalena Mielnik tym razem słabiej

 

W dorosłej rywalizacji, podczas VIII Pucharu Europy w Tradycyjnym Karate-Do ORLEN 2018, niezbyt pomyślny występ zanotowała Magdalena Mielnik. Mieszkanka Nowej Karczmy w powiecie kościerskim, po trzech turniejach klasyfikacyjnych znalazła się wprawdzie w gronie ośmiu najlepszych zawodniczek Europy, lecz samego turnieju nie zaliczyła do udanych. Zwycięstwo nad Ukrainką Yevhenią Yantsevych i dwie porażki sprawiły, że nie zdołała awansować do pierwszej czwórki, klasyfikując się ostatecznie na miejscach 5-8.

BM

Komentarze